Hangi Cilt Tipine Sahipsiniz?

Hangi Cilt Tipine Sahipsiniz?

Hangi Cilt Tipine Sahipsiniz?

Güzel bir cilt için düzenli olarak bakım yapmak gerekir. Fakat bu bakım cilt tipine göre değişiklik gösterir. Cilde uygulanan bakımlarda cildin eksiklikleri giderildiği için, cildin ihtiyacına göre bakım yapmak gerekir. Ancak bu sayede yapılan bakım istenen sonucu verir. Cilt bakımının ilk aşaması, cilt tipini tanımaktır.
Üç cilt tipi vardır. Bunlar; , ve yağlı cilttir. Cildin yapısı, ciltte bulunan sebum maddesinin azlığı veya çokluğuna göre belirlenir. Cildinizin yapısını anlamak için, parmaklarınızla yüzünüze dokunmanız yeterlidir. Eğer cilt tipinizi bilmiyorsanız, sizde yüzünüze dokunun ve çıkan sonuca göre hangi cilt tipine sahip olduğunuzu öğrenin.

Kuru Cilt

Parmaklarınızla yüzünüze dokunduğunuzda, elinizde yağlanma olmaz. Gözenekler gözle farkedilmeyecek şekildedir. Cilt solgun ve mat bir görünüme sahiptir. Ciltteki kuruluğa bağlı olarak; gerilmeler, çatlamalar ve soyulmalar meydana gelir. Kırışıklığa en müsait cilt tipi olduğu için, bakımında cilde nem takviyesi yapmak gerekir.

Parmaklarınızla yüzünüze dokunduğunuzda, elinizde yağlanma olur. Gözenekler gözle görülecek kadar geniştir. Özellikle burun ve çene bölgesi parlak bir görünüme sahiptir. Akne, sivilce ve siyah nokta oluşumuna yatkın bir cilt tipidir. Bu nedenle cildin temizliğine ve bakımına çok dikkat edilmelidir. Diğer ciltlere oranla, yağlı ciltte daha az kırışıklık görülür.

Normal Cilt

En ideal cilt tipidir. Parmaklarınızla yüzünüze dokunduğunuzda, elinize yumuşacık pürüzsüz bir cilt gelir. Pembe bir rengi olan cilt, canlı ve taze bir görünüme sahiptir. Sebum oranı dengeli olduğu için, diğer ciltlerdeki sorunlar normal ciltte görülmez.

Bu üç cilt tipinin yanı sıra bir de tipi vardır. Karma ciltte çene ve burun bölgesi yağlıyken, diğer bölgeler kurudur. Her iki cilt tipinin de olumsuz özelliklerini taşıdığı için karma en zor olan cilt tipidir.

Cilt tipinizi öğrendikten sonra, buna uygun bir bakımla daha güzel ve sağlıklı bir cilde sahip olabilirsiniz. Yağlı cilt için uygulamanız gereken bakımı kuru cilde uyguladığınızı bir düşünün, bu yanlış uygulama var olan cilt sorununuzu daha da çoğaltacaktır. İşte bu yüzden cilt tipini bilmek ve cildin ihtiyacına göre bakım yapmak çok önemlidir.

Bir önceki makalemiz olan Böbrek Taşı Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir? isimli makalemizde böbrek ağrısı ishal yaparmı, böbrek taşı ve böbrek taşı düşürmek hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.