Hamilton Depresyon Ölçeği

Hamilton Depresyon Ölçeği

Çağımızın en büyük rahatsızlıklarından biri olan depresyon, mutlaka tedavi edilmesi gereken önemli rahatsızlardandır. Tedavisinde psiklojik desteğin yanında ilaç takviyesi de yapılan rahatsızlık için nasıl bir yol izleneceği bazı testler sonunda belli olmaktadır. Depresyon tanısı konulmuş kişiler üzerinde yapılan bu testlerin sonucuna göre yapılacak ilaç tedavisi ve uygulanacak yöntem belirlenir.
Depresyon hastalarının hastalık derecesini ölçmeye yarayan testlerden biri de hamilton depresyon ölçeğidir. 1960 yılında Alman Profesör Max Hamilton tarafından yayımlanan sorulardan bir test olan Hamilton depresyon ölçeği, günümüzde hala depresyon şiddetini ölçmek için kullanılan en yaygın yöntemlerdendir. Hamilton’un yayımladığı bu testteki sorular 17 başlık altında değerlendirilmeye alınmaktadır.
1.    Deprese Duygudurum: Bu başlık altındaki sorularda kişinin son 1 hafta içindeki üzüntü, keder, umutsuzluk, ağlama durumalrı değerlendirilir.
2.    İş ve Etkinlikler: Bu başlık altında sorulan sorularda kişinin son 1 hafta içinde yaptığı aktiviteler, iş yerindeki durumu ve günlük hayattaki değişklikleri değerlendirilir.
3.    Genital Belirtiler: Bu başlık altında sorulan sorulara alınan cevaplar ile kişinin son 1 hafta içinde cinsel istekleri değerlendirilir.
4.    Somatik Belirtiler: Bu başlık altında kişinin son 1 hafta içindeki beslenme durumu ve iştahı hakkında bilgi elde edilmeye çalışılır.
5.    Erken Uykusuzluk, Uykuya Dalma Güçlüğü: Bu bölümdeki sorular ile kişinin son 1 hafta içindeki uyku düzeni ve uykuya dalma durumu değerlendirilir.
6.    Orta Uykusuzluk, Uykuyu Sürdürme Güçlüğü: Bu bölüm soruları ile kişinin son 1 hafta içinde geceleri uyanması ve tekrar uykuya dalamaması değerlendirilir.
7.    Erken Uyanma: Bu bölümdeki sorular ile kişinin son 1 haftada uyanması gerekenden daha erken uyanma durumu değerlendirilir.
8.    Genel Bedensel Belirtiler: Bu başlık altındaki sorular ile kişinin son 1 hafta içinde vücudunda fark ettiği yorgunluk ve btikinlik durumunun değerlendirilmesi yapılır.
9.    Suçluluk Duyguları: Bu başlık altındaki sorular ile son 1 hafta içinde kişinin hayal kırıklığına uğradığı durumlardan kendisini ne derecede sorumlu hissettiği belirlenir.
10.    İntihar Düşüncesi: Bu başlık altında kişinin son 1 hafta içindeki intihar girişimi, intihar eğilimi ya da düşüncesinin belirlenmesi gerçekleştirilir.
11.    Ruhsal Anksiyete: Kişinin son 1 hafta içinde duyduğu gerginlik, tedirginlik, güvensizlik duygulan, nedensiz korku ve kaygıların değerlendirmesi yapılır.
12.    Bedensel Anksiyete: Kişinin son 1 hafta içinde yaşadığı aşırı nefes alma, kalp çarpıntısı, iç çekme, ağız kuruluğu gibi depresyonun bedensel etkilerinin değerlendirmesi yapılır.
13.    Hipokondriyazis: Bu bölümdeki sorular ile bedensel bir rahatsızlık olmadığı halde kişinin kendi kendine kafasında hastalık yaratma durumunun değerlendirilmesi yapılır.
14.    İçgörü: Bu bölümdeki sorular ile kişinin hastalığa bakış açısı, kendisini hasta olarak değerlendirip değerlendirmediği belirlenir.
15.    Retardasyon: Bu bölümdeki sorular ile kişinin konuşma ve hareketlerindeki bozukluklar değerlendirilir.
16.    Huzursuzluk: Bu durum doktor ile hastanın görüşmesinde doktorun gözlemine dayanarak değerlendirilir.
17.    Kilo Kaybı: Kişinin son zamanlarda yaşadığı kilo kaybının değerlendirilmesi yapılır.
 

Hamilton depresyon ölçeği ile depresyonda olan bir hastanın hastalık derecesi kısa sürede belirlenebilir. Bu test sırasında doktorların çok iyi bir gözlemci olması ve hastanın sorulara doğru cevaplar vermesi çok önemlidir.

Bir önceki makalemiz olan Diş Ağrısı Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi isimli makalemizde diş ağrıları, diş ağrısı ve diş ağrısı belirtileri hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.