Hamilelikte Grip ve Gribe Karşı Alınacak Önlemler

Hamilelikte Grip ve Gribe Karşı Alınacak Önlemler

ve Gribe Karşı  Alınacak Önlemler

, gerek  bebek gerekse anne sağlığı açısından olumsuz durumların istenmediği, kritik bir dönemdir. Anne adayı, tüm korunma çabalarına karşın döneminde soğuk algınlığı, nezle ya da grip gibi üst solunum yolları hastalıkları ile karşı karşıya kalabilmektedir.

Hamilelikte  Grip Bebeğe Zarar Verir mi?

Hamilelik döneminde grip, bebek için riskli bir hastalıktır. Ancak gribin bebeğe zarar vermesi daha  çok kontrol altına alınmamış, yüksek ateş ile seyreden ağır tablolarda mümkün olmaktadır. Bu sebeple anne adaylarında görülen grip hastalığında uzman kontrolünde ateşin düşürülmesi önemlidir.

Hamilelikte Grip Nasıl Tedavi Edilir?

Hamilelikte grip, doktor tarafından tedavi edimelidir. Gribin şiddetine ve hamilelik dönemine, bebeğin  gelişimine göre doktor  sadece istirahate karar  verebileceği gibi, bebeğe zarar vermeyecek ve hastalığı anne adayının daha hafif atlatmasında etkili olacak ilaçlar da önerebilir.

Hamileyken Grip Olursanız Bunlara Dikkat Edin

Hamilelik döneminizde grip ile karşılaşırsanız, sakin kalın.  Endişelenmeyin ve kendinizi dinlenmeye çekerek; en kısa zamanda  doktorunuza başvurun.  Bunun yanında doktorunuza danışmadan asla ilaç kullanmayın. C vitamini açısından zengin beslenerek, kendinizi stres yaşatan durumlardan uzak tutarak, sakin bir şekilde istirahate çekilerek hastalığın  risk seviyesini düşürebilirsiniz.
Ateş durumunda soğuk kompleks yaparak ateşi kontrol etmeye çalışmak da çoğu zaman etkili olmaktadır. Grip sırasında pamuklu kıyafetler giymek, üşütmeyecek şekilde ayaklarınıza soğuk su kompleksi uygulamak, ateşin tırmandığı anlarda bileklerinizi kolonya ile ovmak da geçici olarak rahatlamanızı sağlayacaktır. Ancak vakit kaybetmeden doktor kontrolüne gitmeniz gerektiğini de unutmamalısınız.

Hamilelikte Kendinizi Gribe Karşı Koruyun

Hamilelik döneminde, anne adayları grip gibi virüs hastalıklarına karşı açık risk altındadır. Dolayısıyla kendinize dikkat etmeniz gerekir. Öncelikle dengeli ve sağlıklı bir beslenme programı ile vücudunuzun hastalıklara karşı direncini arttırmalısınız. Bunun yanında özellikle başınızı üşütmemeye dikkat etmeli, grip gibi ateşli hastalıklara karşı bedeni savunmasız hale  getiren soğuk algınlığından korunmalısınız. Ayrıca aşırı stres, üzüntü gibi durumların insan bedenini  hassaslaştırdığını unutmamalı, psikolojik olarak güçlü kalmaya çalışmalı, ruh sağlığınızı kontrol etmelisiniz.
Grip gibi risk faktörlerine karşı tanıdığınız insanlarla tokalaşma ya da sarılma, öpüşme gibi davranışları, hamilelik döneminiz süresince en aza indirmeli, hasta bireylerden mümkün olduğunca  uzak durmalısınız. Ayrıca ellerinizi sık sık yıkamak ve kişisel hijyeninize dikkat etmek de virüslere karışı size koruma sağlayacaktır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.