Hamilelik Döneminde Erken Gebelik Kanamaları

Hamilelik Döneminde Erken Gebelik Kanamaları

Döneminde 

Bilindiği gibi hamileliğin ilk 20 haftası gebeliğin ilk dönemi olarak tanımlanmaktadır. Hamileliğin ilk 20 haftası içinde meydana gelen kanamalar neden olmaktadır; kanamalar karşısında neler yapılmalıdır?

Düşük Tehtidi ve Düşük

Hamileliğin ilk döneminde oluşan kanamalara erken gebelik kanamaları adı verilir. Erken gebelik kanamalarının en önemli sebepleri arasında düşük, düşük tehlikesi ve dış gebelik yatmaktadır.
Hamileliğin özellikle ilk 12 haftası düşük riskinin yüksek olduğu bir dönemdir. Bu dönemde beden, sağlıksız bir gebeliği, fetüsü vücuttan  atarak kendiliğinden sonlandırmakta bu  durum da genellikle kanamalar şeklinde  ipucu vermektedir.

Dış Gebelik

Erken dönem kanaları, dış  gebelik belirtisi olarak da değerlendirilmelidir. Dış gebelikte fetüs rahim dışı kanallara, özellikle de tüplere yerleşmektedir. Dış gebelikte tüpler içinde fetüsün büyümesine paralel olarak  gelişen, anne hayatını tehdit edici riskler bulunmaktadır. Erken dönem kanalarında en ciddi kanamalara neden olan sebeplerin başında dış gebelik gelmektedir.

 

Molar Gebelik

Erken hamilelik kanamalarında yalancı gebelik olarak da tanınan molar gebelik dediğimiz nadir bir durum da söz konusu olmaktadır. Molar gebelikte rahimde embriyo dışı bir doku büyüyerek, hamilelik durumu yaratmakta ve kanama şeklinde de beden tarafından sonlandırılmaya çalışılmaktadır.

 

Plesental Shift Kanamaları ya da Devir Teslim Kanamaları

Hamileliğin ilk döneminde kimi kanamalar, gebeliğin normal seyrine bağlı olarak da oluşmaktadır. Bu sebepler arasında plasental shift yani devir teslim kanamaları ilk sırada yer almaktadır. Gebelikte anneden salgılanan progestoron hormonlarının bebeğe geçtiği sırada meydana gelen hafif ve genellikle ağrısız kanamalardır.

Menstoral Döngü Kanamaları

Adet döngüsünün hamilelik hormonları ile değişime uğramasına bağlı meydana gelen ağrısız ve hafif kanamalar, menstorol döngü kanamaları olarak ifade edilmektedir.

 

Serviks Tabanı ya da Rahim Ağzı Hastalıkları

Gebeliğin ilk dönem kanamalarında rahim ağzında bulunan lezyonlar en önemli bir diğer kanama sebepleri arasındadır.

 

Makat Kanamaları

İdrar yollarına bağlı olarak makatta meydana gelen kanamalar da anne adayı tarafından vajina kanaması olarak değerlendirilebilmektedir. Bu tür kanamaların da tıpkı vajinal kanamalarda olduğu gibi tetkiki gerekmektedir.

Hamilelikte Kanamanız Olursa Ne Yapmalısınız?

Hamilelik döneminde kanamalar, anne adaylarını en çok telaşlandıran  konulardan birisidir. Gebelik sırasında kanama görmeniz halinde vakit kaybetmeden doktorunuza ya da bir sağlık kuruluşuna gitmeniz gerekmektedir. Kanamalar, gebeliğin doğası gereği normal gelişebileceği gibi anne ya da bebeğin sağlığını tehdit eden sebeplere de bağlı olabileceği için kanamalar kısa sürse, kendiliğinden geçse dahi doktor kontrolü ve jinekolog muayene mutlaka yapılmalıdır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.