Geleneksel Çın Tıbbında Bronşit Tedavisi

Geleneksel Çın Tıbbında Bronşit Tedavisi

Geleneksel Çın Tıbbında Bronşit Tedavisi

Çin tıbbı bildiğiniz üzere geleneksel olarak çeşitli sağlık sorunlarını doğrudan ve doğal yoldan tedavi etmek için kullanılmaktadır. Bronşit, akciğerlerin içindeki hava yollarının iltihaplandığı tıbbi bir durumdur. İnsan vücudunda bu gibi çeşitli hastalıklar sonucu akciğerlerde üretilen bu fazla mukus kesik kesik öksürüğe neden olmaktadır. Öksürük, solunum yolundaki engelleri veya sorunları kaldırmak için insan vücudunun kendi kendini koruma yoludur. Bu durum aslında pek çok doktorun neden öksürük baskılayıcı ilaçları çok fazla kullandırmak istememesini açıklamaktadır.
Geleneksel Çin tıbbında bronşite patojenlerin invazyonu veya vücudun iç organlarının işlevinin bozulması olarak değerlendirilmektedir. Kuru öksürük ve beyaz mukusun eşlik ettiği bronşitte, tedavi için zencefil kullanımı önerilmektedir. Eğer, sarımsı yeşilimsi mukus gözlendiğinde de farklı otların bir karışımı önerilmektedir. Önerilen diğer bitkiler ise şunlardır;

Okaliptüs;

Geleneksel Çın Tıbbında Bronşit Tedavisi  Okaliptüs bitkisinin pek çok çeşidi bulunmaktadır ama tıbbi amaçlar için en yaygın kullanılan türleri mavi sakız veya Avustralya ateş ağacı olarak bilinmektedir. Geleneksel anlamda,soğuk algınlığı ve öksürük tedavisi için bu bitki çokça kullanılmaktadır.

 

 

 

 

Tarçın Dalı;

 

Geleneksel Çın Tıbbında Bronşit Tedavisi  Tarçın dalı, genel olarak çeşitli gıdalara tat katmak için kullanılır. Tarçın dalları güneşe bırakılır ve daha sonra da tıbbi amaçlar için kullanılmak üzere kurutulurlar.

 

 

 

 

 

 

 

Ginseng;

Geleneksel Çın Tıbbında Bronşit Tedavisi  Çok yıllık eski bir bitkidir ve Amerika’nın doğu bölgelerindeki zengin ormanlarda yetişir. Sinir sistemi hastalıklarının tedavisi ve sindirim sorunları için Çin’de çokça kullanılmaktadır.

Çin tıbbı, ilaçlara devamlı bağımlı olmak istemeyenler için ve tedavilerine yan destek arayanlar için bir alternatif ortaya çıkarmıştır. Genelde bu tür bitkiler pek çok hastalığın tedavisinde oldukça etkilidir ve herhangi bir yan etki riskleri oldukça düşüktür. Ancak başka hastalıklarınız varsa ve başka ilaçlar da kullanıyorsanız önce bir doktora danışmanız ve bu bitkileri de kesinlikle aşırıya kaçmadan tüketmeniz gerekmektedir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Anatomi dedi ki:

    Faranjit, Bronşit, Zatüre… Çevre bu kadar kirliyken özellikle büyük şehirde yaşayanlar için söylüyorum, en çok rastlanılan rahatsızlık solunum yolları ile ilgili olanları oldu artık. Çevremde 7 den 70 zatüre ve zatüreden hastane hastane yatanlar var. Aslında hastalığın ilk evreleri fark edilebiliyor. O dönemde bu tarz alternatif tıbba yönelmek, sonrasında ağır antibiyorik kullanmaktan daha doğru olur diye düşünüyorum.

  2. Merve dedi ki:

    Bronsit çok zor bi hastalık bi akrabamda vardı ordan biliyorum.İşe yarıyormu bu acaba

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.