Facebook’u Kullanmaktan Vazgeçin!

Facebook’u Kullanmaktan Vazgeçin!

Facebook, dünya’nın en büyük insan veritabanına sahip insanların tüm bilgilerini, biyografilerini hatta kredi kartı bilgilerini bile bilen sosyal medya platformu. Hal böyle olunca Facebook’u kullanmaktan uzak durmalısınız yoksa Facebook bugün bir saldırı olsa bu bilgilerinizin hepsi tamamen çalınabilir, başka bir yere kopyalanabilir. Gün geliyor Facebook hesabımız kapanıyor ve bu hesabı açtırmak için TC kimliğimizi göndermek zorunda kalıyoruz..

Facebook bunları neden yapıyor? Sizlere daha doğru gönderileri gösterebilmek ve reklamları sunabilmek için. İlgi alanlarınıza bakıyor ve sizin karşınıza o gönderileri çıkartıyor. Hatta şöyle diyebiliriz; ”Herhangi bir sitede ya da Google’da purtukal kelimesini arattınız değil mi?” İşte Facebook bu arattığınız kelimeyi buluyo, anlayabiliyo ve sizlere Facebook profilinizde purtukal ile ilgili içerikler çıkartıyor. Facebook’u kullanmak ne kadar zararlı? Bu yaptıklarını Twitter’da yapabilirdi yani hesabınız kapandığında TC kimliğinizi Twitter’da isteyebilirdi fakat istemiyor! Üstelik Facebook’un elindeki insan veritabanında belki de milyonlarca isim, milyonlarca nerede yaşadığı bilinen insan ve milyonlarca telefon numarası yer alıyor. Telefonunuza rahatsız edici mesajlar geliyor mu? Belki de bunu Facebook yapıyordur. Diğer sosyal medya platformları da bu bilgilere sahipler ama bazı bilgilerimize sahipler sizin gidipte tüm bilgilerinizi veya nelerle ilgilendiklerinizi asla bilmek istemiyorlar bu yüzden Facebook’a veya diğer sosyal platformlara üye olurken lütfen hizmet sözleşmesini okuyunuz aksi taktirde daha sonrasında başınıza büyük işler gelebilir.

Bugün Facebook’a büyük bir saldırı yapılsa bu bilgilerin hepsi açığa çıkartılabilir hatta kredi kartı bilgileriniz kullanılabilir, dağıtabilir veya kopyalanabilir. Geçen yıl ”icloud”’un bile saldırı aldığını gördük ve önemli isimlerin fotoğraflarını paylaştığını hepimiz gördük, icloud gibi yüksek derece güvenlikli bir platform saldırı alabiliyorsa Facebook neden alamasın? Şuanda Facebook’un milyarlarca üyesi var ve bu üyelerin tüm bilgilerini biliyor. Bu bilgilerin çalınmaması ve kopyalanmaması hatta izinsiz olarak kullanılmaması için bir an önce Facebook’u kullanmayı bırakabilirsiniz veya diğer sosyal medya platformlara yönelebilirsiniz fakat bir zamandan sonra bütün bu uygulamaların hepsi sizlerden bu bilgileri isteyecektir zaten hazır halde şuan Twitter dahil diğer platformlarda cep telefonu numaranızı istiyor.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. penguen dedi ki:

    Acaba sadece reklam açısından mı bu bilgiler toplanıyor, yoksa çoktan bazı gizli servislere gönderildi mi?

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.