Evde Yapılan Hamilelik Testi Çeşitleri ve Kullanımı

Evde Yapılan Hamilelik Testi Çeşitleri ve Kullanımı

Hamile olduğunuz riski varsa veya böyle bir durumla karşılaşmışsanız ve tüm belirtiler ortaya çıkıyorsa yapmak istersiniz. Hamile olup olmadığınızı öğrenmenin birçok yolu vardır. Bunlar arasında evde de bulunmaktadır. Peki, hamilelik testi ne zaman yapılmalı, belirli bir zamanı var mı? Araştırmalarımız doğrultusunda merak edilen bu soruya çözüm aramak için bu içeriğimizi oluşturduk.

Hamilelik Testi Çeşitleri Neler?

Evde kullanılan hamilelik testlerinin birden fazla çeşidi vardır. Bazı eczanelerde evde hamilelik testleri satışı yapılır. Bu testleri satın almak maddi olarak fazla bir ücrete denk gelmez. Fakat fiyatları markadan markaya ve kutu içerisinde test miktarına kıyasla değişiklik ortaya çıkarır. Evde kullanılan hamilelik testinin çoğu birbirine benzerlik taşımaktadır. Çoğunun kullanım talimatında idrar yaptığınız sırada test çubuğunun idrara tutulması gerektiği belirtilir. Bazılarında idrarın bir kap içine konularak çubuğun kaptaki idrara batırılması söylenir.

Kapta yer alan idrardan damlalıkla birkaç damla damlatılarak özel bir alana konulmasının istendiği testler de bulunmaktadır. Test gerçekleştirilmesinin ardından birkaç dakika beklenilmesi istenir. Beklenilmesi gereken zaman markadan markaya farklılık gösterir. Zaman dolduktan sonra çoğu test çubuğu üstünde bir ekrandan sonuç ortaya çıkar. Çizgi ya da + işareti görülürse bu hamile olduğunuz anlamını taşır. İşaretlerin ne kadar koyu olduğunun bir önemi bulunmamaktadır. Açık da olsa koyu da olsa işaretin görülmesi gebe olduğunuzu gösterir. Bazı yeni testlerde yazılı olarak sonuç belirtilmektedir.

Testlerin büyük bir kısmında aynı zamanda sonuç ekranında kontrol endikatörü de yer almaktadır. Bu çubuk ya da sembol testin düzgün çalışıp çalışmadığını ortaya koyar. Eğer kontrol endikatörü görülmüyorsa test düzgün çalışmıyor anlamını taşır. Bu durumda testin sonucunun önemi yoktur. Pek çok test üreticisi kullanıcılarından, sonuç ne olursa olsun testi birkaç Gün arayla yenilenmeleri istenir. Özellikle kanamasız olan bir adet sürecinden hemen sonra gerçekleştirilen testlerde, hamile kalınmış olsa dahi hatalı Negatif sonuç ortaya çıkar.

Hamilelik testlerinin tamamında kullanım talimatı yer almaktadır. Aynı zamanda birçok test üstünde kullanıcıların sorularını yöneltebileceği bir telefon numarası da yer alır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.