Evde Hamilelik Testi Aşamaları

Evde Hamilelik Testi Aşamaları

Evde gerçekleştirilen testleri, idrarda hormonunun (hCG) olup olmadığını ortaya çıkarılması mantığıyla alakalı durumdur. hormonu olarak akıllarda yer alan hCG, yalnızca hamile olan kadınlarda görülür.

Hamile kalıp kalmadığını öğrenmek isteyen kadınlar, hamilelik testini eczanelere giderek satın alabilirler. Evde meydana getirilen hamilelik testlerinin nasıl kullanıldığını içeriğimizin devamında ayrıntılı bir şekilde öğrenebiliriz.

Öncesi Geçmeniz Gereken Aşamalar

Hamilelik Testi Öncesi İlk Aşama : Eczanelerde farklı markalar ismi altında hamilelik testleri satışı yapılır. Fakat eczaneden hamilelik testi alırken, markasının ne olduğunun pek de önemi bulunmamaktadır.

Eğer hangi marka hamilelik testini satın alacağınız konusunda kararsız kalmanız halinde, eczacınızın size önerdiği hamilelik testini satın alabilirsiniz.

Hamilelik testi satın almanız durumunda, kutu üstünde yazılı olan son kullanma tarihinin geçip geçmediğini kontrol etmeniz gerekir. Kutuda hiçbir aşınma ve hasar oluşmadığına ve sağlam olduğuna da emin olmanız gerekir.

Hamilelik testini henüz bir hamilelik belirtisi olmadığı erken zamanlarda alan kadınlar; içerisinde 2 adet test çubuğu yer alan hamilelik testlerini satın alabilirler. Bu ve bunun gibi durumlarda, hamilelik testiniz ilk defa da negatif çıktığında, bir hafta sonra ikinci çubuğu denemeniz gerekir.

Bu konuda uzman kişiler, daha işlek caddelerde yer alan ve sürekli müşterisi olan eczanelerden hamilelik testi alınması tezini savunuyor. Müşterisi çok gelen eczanelerde satılan hamilelik testleri, aylarca rafta beklemediği için doğru sonuç vermesi muhtemel oluyor. Aynı şekilde, birkaç haftadır evinizde olan hamilelik testlerini kullanmanız sizlere yanlış sonuç vermesi doğal karşılanabilir. Hamilelik testi saklama talimatlarını göz önüne alarak sıcak ve rutubete alanlarda saklarsanız; bu durum testin sonuçlarına etki edebilir.

Eczanelerde satılan ve jenerik marka adına sahip hamilelik testlerinin büyük bölümü aslında aynı fabrikada ve aynı teknoloji kullanılarak üretimi yapılır. Eğer parasal açıdan uygun bir hamilelik testi aldıysanız, marka kalitesi hakkında endişeye kapılmanıza gerek yoktur.

Hamilelik Testinde 2. Aşama: Hamilelik testini, size en doğru sonucu vereceği zaman alma gereği duyun. Bu konuda bilgili kişilerin büyük kısmı, evde yapılan hamilelik testlerini almadan önce, regl gecikmesinin en az 1 gün daha beklenmesini tavsiye eder.

Tahmini yaptığınız regl tarihinde gecikme yaşandıysa, hamile olup olmadığınızı heyecanla öğrenme gereği duyarsınız. Gebe kadınlarda hGG seviyeleri hızla yükselme eğilimine girdiğinden; birkaç gün daha bekleyip, sabırlı olmak, hamilelik testinin size daha doğru neticeyi vermesine olanak tanıyacaktır.

Rahim içerisinde döllenmiş yumurta implantları ardından kadınlarda hCG hormonu gelişir. Döllenmiş yumurtanın implantasyonu, sperm ve yumurtanın birleşmesinden altı gün geçmesiyle ortaya çıkar. Eğer testi regl gecikmesinin ilk gününde almışsanız; hamile olsanız bile vücudunuzda hGG hormonu gelişmeye başlamadığından negatif sonuçla karşılaşabilirsiniz.

Sabahları, idrarın en yoğun ve hGG seviyesinin en fazla olduğu zamandır. Hamilelik testinizi sabah uyandıktan sonra yapmanız takdirde, daha doğru bir sonuçla karşılaşılabilir.

Hamilelik Testi Öncesi Üçüncü Aşama: Satın almış olduğunuz gebelik testi kutusunun üstünde yazan talimatlara dikkatli şekilde bakın.

Evde yapılan hamilelik testlerinin büyük bölümü, hemen hemen aynı talimatlarla size belirtilir. Fakat markalar kutu üstünde farklı talimatlar da belirtilebilirler ve idrar toplama yöntemi gibi ayrıntıları değiştirebilirler.

Hamilelik Testi Öncesi Dördüncü Aşama: Sonuca kendinizi hazırlama zamanı artık geldi. Evde gerçekleştirdiğiniz hamilelik testleri, bazen sinir bozucu bir tecrübe olabilir ve bu testi uygularken endişe içinde olmanız çok normal durumdur.

Testi yaparken, arkadaşınız ya da eşiniz banyo kapısı önünde sizleri beklemesi halinde, test sonrası hüznünüzü veya sevincinizi onlarla paylaşabilirsiniz. Hamilelik testini yapmadan önce ellerinizi sıcak Su ve sabunla yıkamanız gerekir. Test çubuğunu ambalajından dikkatlice çıkarmanız önerilir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.