Engelli Raporu İle Araç Nasıl Satın Alınır? Araç Alma Şartları

Engelli Raporu İle Araç Nasıl Satın Alınır? Araç Alma Şartları

Türkiye’de hayatını devam ettirmekte olan engelli raporlu kişiler Özel Tüketim Vergisi’nden (ÖTV) muaf tutularak araç sahibi olabiliyor. Engellilerin yaşamları süresince kolaylık getirilmesi amacıyla gerçekleştirilen indirimler, %40 üzeri ve %90 üstü engellilik hallerine göre 2 farklı şekilde ele alınıyor. %90 engelli raporu ile sahip olunan araçlar, engelli kişinin yakınlarının faydalanabileceği indirimleri genellerken, %40 engelli raporu ile sahip olunan araçlar, engellinin kendi kullanacağı araçlar olarak ele alınıyor. Bu konu hakkındaki tüm detayları yazımızda belirttik.

%40 engelli raporu sayesinde araç alımı

%40 ve üstü engellilik ile Özel Tüketim Vergisi indiriminden faydalanarak araç satın almak isteyen kişilerin öncelikle hallerini ele alarak raporu almaları gerekir. Raporda, engelli kişilerin “özel engelli aracını” kullanmaya engel bir halin olmadığı gösterilmiş olması gereklidir. Birey kendi aracını kullanacağı için H sınıfı ehliyete de sahip olması gerekir. Kişi, ehliyet alacağı vakit özel donanımlı bir engelli aracıyla sınava tabi tutulur ve ehliyet sahibi olur.

%90 engelli raporu altında engeli olan şoförler, araçta engeline uygun özel aksam gerçekleştirmek koşulu ile ÖTV tabi tutulmadan araç satın alabilir. Bu özel aracın farklı bireyler tarafından kullanılması yasaktır. Engelli kişi H sınıfı ehliyetini ve trafiğe çıkmak adına herhangi bir engelinin olmadığını ortaya koyan %40 engelli raporunu belirterek, ÖTV’siz araçlarını galerilerden satın alma işlemini yapabilir.

%90 engelli raporu sayesinde araç alımı

%90 ve üstü engelli raporuna sahip olan kişilerin engelli raporlarında “özel engelli aracını” kullanmaya engel tutulan sağlık durumu olmadığı açıklanmışsa, özel araçlarını kullanma yetkisine sahiptir. Bu kişiler %40 ve üstü engelliliğe sahip bireyler gibi H sınıfı ehliyeti bulunmalıdır ve Özel Tüketim Vergisi ödemeden araçlarını galeriden satın alabilirler. Ancak kişilerin engel durumu araç kullanmasına izin vermiyorsa, kişinin birinci dereceden üçüncü dereceye kadar olan yakınları ÖTV’siz araç satın alma işlemine izin verilir. Araç satın alma işlemi esnasında, aracı kullanacak kişinin de yer alması gerekir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.