Endojen Depresyon

Endojen Depresyon

 

Günümüzde çok yaygın olarak görülen depresyon; kişiyi fiziki ve ruhi anlamda etkileyen bir beyin hastalığıdır. Bir kalp hastalığı ne kadar önemliyse, depresyon da en az onun kadar önemli ve tedavi gerektiren bir hastalıktır. Depresyon ortaya çıkma sebebine ve şiddetine göre kendi arasında gruplara ayrılır. Bunlardan birisi de endojen depresyondur.

 

Endojen depresyon; ortada depresyona neden olacak bir durum olmadığı halde, meydana gelen bir depresyon tipidir. İçsel depresyon olarak da adlandırılan bu hastalık stres oluşturacak bir nedene bağlı olmadan ortaya çıktığı için, hastanın bu durumu farketmesi ve kabullenmesi gecikir. Hasta kendisinde gördüğü endojen depresyon belirtilerine bir anlam veremez ve önemsemez. Bu yüzden hastalığın teşhisi gecikebilir ve bu durum da tedavi süresinin uzamasına neden olur. Her hastalıkta olduğu gibi endojen depresyonda da hastalığın erken teşhis ve tedavisi oldukça önemlidir.

Endojen Depresyonun Belirtileri;

 

• Kişide dikkat eksikliği ve konsantrasyon bozukluğu,
• Sebepsiz yere ağlama,
• Kendini yalnız ve çaresiz hissetme,
• Sürekli değişim gösteren ruh hali,
• İntihar etme isteği,
• Aşırı kilo kaybı veya kilo alma,
• Cinsel isteksizlik,
• İştahsızlık veya önüne geçilemez yeme isteği,
• Gerçeklerden uzaklaşma, dış dünyadan kopma.
Bu belirtilerin tamamı veya bazıları, iki haftadan daha uzun süredir devam ediyorsa vakit geçirmeden bir psikoloğa gitmek gerekir. Ortada depresyona neden olacak bir durum olmamasının, endojen depresyonun tipik bir özelliği olduğu unutulmamalıdır.

Endojen Depresyonun Tedavisi;

 

Endojen depresyon tedavisinde en önemli unsur, kişinin depresyonda olduğunu kabul etmesidir. Durumunu kabullenen hastanın tedavisi, daha kolay ve etkili bir şekilde sağlanabilir. Endojen depresyon tedavisinde, depresyonun şiddetine ve ne kadar zamandır devam ettiğine göre bir tedavi şekli uygulanır. Hafif şiddetli depresyonda hastaya psikolog tarafından, psikoterapi uygulanır. Depresyonun orta ve ağır şiddetli seyrettiği durumlarda ise, psikolog ve psikiyatrist birlikte tedavi uygularlar. İlk önce psikiyatristin uygulayacağı ilaç tedavisiyle, endojen depresyonun etkileri hafifletilmeye çalışılır. Bunun ardından psikoloğun uygulayacağı psikoterapi devreye girer.
Tedavi süresince hastanın; sağlıklı ve düzenli beslenmesi, strese neden olabilecek etkenlerden uzak durması, tedaviyi aksatmaması ve doktorun tüm önerilerini uygulaması gerekir. Çoğu hasta iyileşme belirtileri görüldüğünde, doktora danışmadan tedaviyi kesmektedir. Yapılan bu yanlış sonucu, bir süre sonra endojen depresyon tekrar ortaya çıkmaktadır. Hasta kendini ne kadar iyi hissederse hissetsin doktor tedaviyi sonlandırana kadar, tedaviye devam edilmelidir.

Bir önceki makalemiz olan Diş Ağrısı Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi isimli makalemizde diş ağrıları, diş ağrısı ve diş ağrısı belirtileri hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. Uğurcan dedi ki:

  Ecrin Venlafaksin al

 2. Uğurcan dedi ki:

  Ecrin efexor al

 3. Ecrin dedi ki:

  Surekli olum korkusuyla yasiyorum bugun olucem yarin olucem surekli icimden atamiyorum cok ama cok sikildim bu durumdan kotu ruyalar goruyorum ve cok etkileniyorum ne yapmam gerekiyo lutfen cevaplayin depresyondamiyim mailime yazin lutfennn

  1. emrah dedi ki:

   aynende öyle depresyondasın yandın 🙂

  2. mahmut dedi ki:

   Ecrin 2 rekat namaz kıl

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.