Endişe Bebekleri

Endişe Bebekleri

Güney Amerika’nın kuzeyinde Meksika ve Belize, güneyinde ise El Salvador ve Honduras’ın arasında Guetamala adlı güzel bir ülke vardır. Bu ülkenin insanlarının ataları Maya Uygarlığından gelmişlerdir.

Guatamala’nın kırsal bölgelerinde kadınlar, renkli çizgili ve desenli pamuklu kumaş dokurlar. Bu kumaşlardan heybeler, para keseleri, örtüler ve yerel giysiler dikerler.

Bu kumaşların kalan parçaları küçücük tahta parçalarına sararak muskalar, bebekler ve dini objeler yaparlar.

Bu kumaş parçalarından yapılan bir parmak büyüklüğündeki bebekleri bir keseye koyup turistlere satarlar. Bu bebeklere “dertkovan” veya “endişe bebekleri” adı verilir.
Bebeklerin orijinal adı ise “” dır.

Yöre halkının inanışına göre bu bebekler, herhangi bir sebepten dolayı korkup endişelenen çocuklara verilir. Çocuklar gece yatarken korkularını ve endişelerini bebeklere anlatır ve yastıklarının altına koyarlar. Sabah uyandıklarında korkular yok olmuş ve bebekler onların tüm endişelerini silip götürmüştür.

Sadece çocuklar için değil, sorunları ve problemleri olanlar, uykusu kaçanlar, depresyona meyilli olanlar, migreni ve ağrısı olanlar, bu bebeklerden birisini alıp sorunlarını anlatıyorlar ve yastığın altına koyup uyuyorlar. Sabah kalktıkları zaman ne sorun, ne ağrı ne de problem kalıyor.

Maya Uygarlığının etkilerinin günümüzde de devam ettiği Guetamala kültüründe bu tür inançlar, turistlere satılan quitapenas endişe bebekleri ile tüm dünyaya yayılmaktadır.

Aslında o bebekler insanlar inandığı için sorunları çözer ve endişeleri kovar. Bu bebekler gibi hiçbir aracı kullanmadan, endişelerinizi kovmak için sadece inanarak dua eder ve uyursanız, ertesi sabah dertlerinizi unutmuş olarak kalkabilirsiniz.

Endişeleri gidermek için dua edilir ve problemlerin çözüleceğine inanarak yatılırsa, insanın sabah kalktığında kendisini çok daha iyi hissedeceği muhakkaktır.

Fakat bazı insanlar, aynen kahve falı gibi mutlaka bir araç kullanarak yapılırsa istediklerine kavuşacaklarına daha fazla inanırlar.

Bu yüzden endişe bebeklerinin yüzlerce ve binlercesi, Guetamala yerlileri tarafından yapılıp tüm dünya ülkelerinden gelen turistlere satılmaktadır.

Böyle bir quitapenas bebeğini basit bir kağıt kıvırma tekniği ile, yün veya bez parçası sararak kendiniz de yapabilir ve ona dertlerinizi anlatarak yastığınızın altına koyabilirsiniz.

O bebeğin de, aynen Guetamala’dan alınanlar gibi, sizin endişelerinizi gidereceğine, mışıl mışıl uyutacağına emin olabilirsiniz.

Böylece ertesi gün kalktığınızda kendinizi psikolojik olarak rahatlamış, mutlu ve sağlıklı hissedeceksiniz.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

Beğendiyseniz paylaşabilirsiniz Facebook Twitter Google+ Whatsapp