Elektrik Faturasından Nasıl Tasarruf Edilir?

Elektrik Faturasından Nasıl Tasarruf Edilir?

Elektrik Faturasından Nasıl Tasarruf Edilir?

Faturalar ile hepimizin başı derttedir. Telefon, elektrik, su ve özellikle de kışları doğalgaz faturaları hepimizin belini bükmektedir. Yaşadığımız şehir hayatında bu faturalardan kurtulmanın hiçbir yolu yok. Bir dağ başına gidip yaşamayı tercih etmediğiniz sürece yukarıda yazdığımız ve yazmadığımız bütün faturalarla her zaman haşır neşir olmaya mecburuz.

Evet, bu faturalardan kurtulmanın bir yolu yok. Ama kabarık faturalardan, özellikle de bu yazımızda değineceğimiz kabarık elektrik faturalarından kurtulmanın bir yolu var. Yaşadığımız dünya da hemen her şey elektrikle çalıştığı için doğal olarak elektrik faturaları da kabarık oluyor.

Bir düşünsenize, buzdolabı, çamaşır,saç düzleştirici, bulaşık makinesi, saç kurutma makinesi, bilgisayar, televizyon ve şarj edilerek kullanılan her şey elektrik ile çalışıyor. Yani evimizde kullandığımız birçok eşyamız için ciddi miktarda elektrik tüketimi yapıyoruz. O halde elektrik faturasından nasıl tasarruf ederiz. Cevabımız gayet basit.

Bu işe elektrik sayacınızı değiştirerek başlayabilirsiniz. Artık eski düzen saatlerin yerini elektronik olan saatler almaya başladı. Bu sayaçlar için elektrik dağıtım şirketleri müşterilerine alternatif tarifeler sunuyor. Gündüz şu saatten, şu saate kadar kullandığın elektrik şu fiyat, gece şu kadar fiyat gibi tarifeler var artık. Siz de bu tariflerden kendinize uygun olanı şeçebilirsiniz.

Böylece elektriğin daha ucuz olduğu saatlerde çamaşır ve bulaşık makinesini çalıştırabilir ve yine o saatlerde ütü yapabilirsiniz. Tasarrufta dikkat edeceğiniz bir başka nokta ise cihazlarınızı prizde bırakmayın. Prize takılı olarak yanan küçücük bir lambanın bile az da olsa elektrik harcadığını unutmayınız.

Yine beyaz eşya seçiminde cihazın yakıt anlamında ki sınıfına bakın artık A+’lar bile yerini A++’lara bıraktı.

Son olarak ütü, tost makinesi ve fırın gibi cihazları kullanırken henüz işiniz bitmemiş bile olsa bu cihazları yaklaşık 10 dk kadar önce kapatabilirsiniz. Mesela yemeği fırında 45 dakikada pişirecekseniz 40 dakikada fırınınızı kapatabilirsiniz. Çünkü o birazda kendi ısısıyla pişmeye devam edecektir. Aynı şeyi hem ütü, hem de tost makinesi için de yapabilirsiniz. Bu noktalara dikkat ettiğinizde faturanızda ciddi bir düşüş yaşayacağınızdan hiç şüpheniz olmasın.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.