Ekolojik Çözümler İle Böceklere Son!

Ekolojik Çözümler İle Böceklere Son!

Ekolojik Çözümler İle Böceklere Son!

Havaların ısınması ile birlikte evde , ve sıklık ile karşılaşılan problemlerden. Peki bu haşerelerin eve girişini nasıl önleyebiliriz?

İlk olarak yapmanız gereken duvarlardaki her türlü çatlakların ve deliklerin tamiridir. Daha sonra ise tüm kapı ve pencerelere sineklik takılmasıdır. Bu sayede gözle görülebilir tüm açıklıklar kapatılarak haşerelerin öncelikle evinize ve işyerinize girişine engel olabilirsiniz.

Tüketmekte olduğunuz yiyecekleri açık paketlerde değil de, ağzı sıkı biçimde kapanabilen plastik saklama kapları ya da apaklı cam kavanozlarda muhafaza etmelisiniz.

Masalarınızı ve tezgahınız devamlı olarak temiz tutun. Yerlere dökülen kırıntıları ve sıvıları hemen temizleyin. Çöpe atacak olduğunuz boş içecek ve yiyecek kaplarının içlerini su ile çalkaladıktan sonra çöpe atın. Çöpünüzü düzenli bir şekilde boşaltın ve çöpünüzü her zaman kapalı tutun.

Eğer tüm bunlara rağmen hala kesin bir çözüme ulaşamadıysanız birde bu ekolojik çözümlerimizi deneyin.

Eğer evcil hayvan besliyorsanız, evcil hayvanınızın mama kabına karıncaların girmesinden şikayetçi iseniz, mama kabını derin olarak kullanmayı tercih edin. Bu sayede karıncalar yemeğe ulaşamayacaklar.

Adaçayı, defne, kekik, yaban fesleğeni, tarçın ve biberi döverek ezin ve karıncaların girdikleri yollara serpin.

Gardırobunuz ve kıyafetleriniz için ekolojik olan çözüm önerilerimiz ise;

Kıyafetleri yüksek dereceli sıcaklıkta yıkayarak, yumurtaları ve larvaları öldürmüş oluyorsunuz. Bir diğer alternatif öneri ise özellikle de yünlü kıyafetler için 72 saat süre torbanmış bir biçimde buzlukta tutmaktır. Doğal ipliklerden üretilmiş kıyafetlerinize sahipseniz, bu kıyafetlerinizi bir torbai çerisine koyarak ve içerisindeki havayı elektrikli süpürge ile alarak daha uzun ömürlü ve temiz bir şekilde muhafaza edebilirsiniz. Ayrıca gardırobunuzun içine lavanta keseleri de yerleştirebilirsiniz.

Özellikle mutfağınızda hamam böcekleri sorununa karşı ekolojik çözüm önerilerimiz ise;

Mutfağınızı her daima temiz tutun. Bardak, tava ve tencere gibi kaplarda su olmamasına ve bitki kaselerinde de su olmamasına özen gösterin. Hamam böcekleri genellikle, buzdolabının altlarını, ocak altlarını ve duvarda ya da yerdeki çatlaklarda saklanmayı severler. Bu bölgelere çok ince bir tabaka şeklinde boraks ya da borik asit sürün.

Eğer sivrisinekler ile sorun yaşıyorsanız; açıkta kesinlikle su bulundurmamaya çalışın. Sivrisineklerin hoşlanmadıkları şey ise rüzgardır, bu nedenle evde pervane gibi ürünler kullanabilirsiniz. Ayrıca kendinizi sivrisineklerden koruyabilmek için sprey bir şişe içerisine okaliptus, nane ve erz ağacı gibi bitkisel yağlardan onar damla damlatın ve içerisine su koyun. Bu karışımı vücudunuza sürerek kendinize de zarar vermeden sineklerden korunabilirsiniz.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.