Dövme Nedir? Sildirme Yöntemleri Nelerdir?

Dövme Nedir? Sildirme Yöntemleri Nelerdir?

Dövme Nedir? Sildirme Yöntemleri Nelerdir?

Dövme, ilk çağlardan beri, insanların vücutlarına uyguladıkları, bir çeşit simge veya vücut süsü olarak adlandırılır.

Örneğin; bazı kabileler dövmeleri, ayırt edici özellik olarak kullanırlar. Son 50 yıldır dövme bir akım haline gelmiş, dünyada birçok insan, vücudunu dövmelerle kaplamaya başlamıştır. Yakın dönemdeki dövme yaptırma işlemleri, üretilen dövme makinaları ile yapılmaktadır. Dakikada 100 ile 1000 darbe arasında vuruş yapan makineler, boyayı derinin altına hızlıca enjekte etmektedir.

Ayrıca hint kınası kullanarak yapılan, kısa süreli dövmelerde mevcuttur. Bunlara geçici dövme denilir.

Ancak dövme akımı çoğaldıkça, dövmelerde hatalar, ileriki dönemlerde yaptırılan dövmelerden sıkılmak gibi, dövme sildirmeye sevk eden nedenler ortaya çıkmaya başlamıştır.

Peki, sildirmek istediğimiz dövmeden, en sağlıklı şekilde kurtulmanın yolu hangisidir?

Öncelikle bilinmesi gereken bir detay var ki, dövmenizin yapıldığı boya, ne kadar derine işlediği ve rengi, dövmenizin silinme süresini belirleyecek etkenlerdir.

Lazerle dövme silme yöntemi:

Silme işleminde en çok uygulanan yöntem, lazerle silme işlemidir. Bu işlem esnasında, lazer ışınları dövmenin bulunduğu deriyi yakarak, kuruyan derinin dökülmesini sağlar. Belirlenen seans sonuna kadar, bu işleme devam edilir. Seansların sonunda ise, en sağlıklı sonucun alındığı yöntem, lazerle silme yöntemidir.

TCA (Kimyasal Peeling) ile dövme silme yöntemi:

Dövme Nedir? Sildirme Yöntemleri Nelerdir?

Araştırma sonuçlarına göre, en etkili dövme silme yöntemi olduğu bilinmektedir. TCA’nın açılımı triklorasetik asittir. Bu kimyasal ile dövme silinirken, dikkatli olunması gerekir. İşinin ehli biri tarafından yapıldığında, dövmenin bulunduğu deriye, belirlenen oranlarda sürülerek, derinin yanması ve kabuk tutarak kendini atması işlemidir. İlk birkaç seans boyunca, fazla etki görmeniz mümkün değildir. Alt deri üste doğru geldiğinde ise, kesin ve en etkili çözüm bu yöntem ile alınır.

Bunların yanında, daha birçok dövme silme yöntemi bulunmaktadır. Dövme silme kremleri, Dermabrazyon ile dövme silme işlemleri vb. yollarla dövmeler silinebiliyor. Ancak en etkili iki yöntem, yukarıda verdiğimiz yöntemlerdir.

Cildinize ve kendinize önem verin, güzelliğiniz değerlidir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.