Dişçi İle Ortodontist Arasındaki Fark Nedir?

Dişçi İle Ortodontist Arasındaki Fark Nedir?

ve kavramları çoğu kez birbirine karıştırılan meslek adlarıdır. Bazı durumlarda yerine ortodontist deriz, bazen de ortodontist yerine … Bu karışıklığın temel nedeniyse dişçi ile ortodontist arasındaki farkın ne olduğunun tam olarak bilinmemesidir. Dişçilik veya diş hekimliği genel olarak diş sağlığıyla ilişkili sorunları içerirken; ortodontistlik dişlerdeki yanlış hizalanmayla ilgili sorunların düzeltilmesiyle ilişkili bir alandır. Temel ayrım bu olmasına rağmen aslında dişçi ile ortodontist arasında birçok fark vardır. Şimdi bu farklara hep birlikte göz atalım.

Dişçi ile Ortodontist Arasındaki Farklar

  • İş Tanımı: Genel olarak bir dişçi, diş bakımının tüm bölümleriyle ilgilenir ve tedavide diş ve diş eti sağlığının sürdürülmesine odaklanır. Ortodontistlik ise, dişçiliğin bir uzmanlık dalıdır ve ortodontistler maloklüzyon (ağız kapanış bozukluğu) tedavisiyle ilgilenirler.
  • Nitelik: Bir dişçinin, diş cerrahisi veya diş doktorluğu aşamasında pratik yapması gerekir. Bir ortodontist’te diş doktorluğu veya diş cerrahisinden para kazanır; fakat ek olarak ortondonti alanında 3-4 yıl kadar uzmanlık eğitimi almak zorundadır.
  • Yüksek Öğrenim Süreci: Türkiye’de lise eğitiminin ardından bir kişi dişçi olmak için, 5 yıllık eğitim veren diş hekimliği fakültelerinde eğitim alarak dişçi olabilir. Ortodontist olmak içinse, diş hekimliği fakültesinin ardından minimum 4 yıl süren uzmanlık ya da doktora programının başarıyla tamamlanması gerekir.
  • Tedavi: Dişçi ile ortodontist arasındaki farklardan en gözlemlenebilir olanıysa uygulanan tedavidir. Genel dişçilik, ağız sağlığındaki bozulmalarla ilgili konularla ilgilenir. Bu nedenle hastalar diş eti sorunları, diş renk değişimi, diş kırılması ve dişte oyulma gibi problemlerle diş hekimlerine başvururlar. Bu yüzden dişçiler diş çekimi, dolgu yapımı, diş beyazlatma, kaplama ve köprü gibi tedavi seçeneklerini hastalarına önerebilirler. Dişin görünümü iyileştirmek için kaplama onarımı ve kök kanal yöntemiyle iltihaplı dişlerin tedavisi de genel dişçiliğin kapsamındadır. Bir ortodontist ise, hizası bozuk çene ve dişlerle ilgili rahatsızlıkların tedavisiyle ilgilenir. Alt dişlerin üst dişlere göre önde olmasından dolayı ısırma bozukluğu, üst çenedeki dişlerin alt çeneye göre önde olmasından kaynaklanan ısırma bozukluğu ve çapraşık dişlerden kaynaklanan çapraz kapanma ancak bir ortodontist tarafından teşhis edilerek tedavi edilebilir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.