Desenli Boyalar ve Özellikleri

Desenli Boyalar ve Özellikleri

ve Özellikleri

Gelir düzeyimiz arttıkça evimiz için yaptığımız harcamalar da artıyor. Özellikle boya seçimi yaparken çok daha titiz davranıyoruz. Son yıllarda boya ürünlerinde öyle gelişmeler oldu ki, seçim yapmak bile bir uzmanlık gerektirmeye başaldı. İlk önce plastik boyalar vardı hayatımızda. Sonra silikonlu boyalar, teflonlu boyalar, hidron özellikli boyalar, akrilik boyalar, nanoteknolojik boyalar derken desenli boyalar karşımıza çıktı.

Her yeni çıkan ürün daha kaliteli olduğu gibi fiyatı da doğru orantılı olarak yükseliyor. Ancak kalite fiyat analizi yaptığımızda aslında maliyetin daha düşük olduğu görülüyor. Buradaki konumuz desenli boyalar idi. Sizlere desenli boyalar ve özelliklerinden biraz bahsetmek istiyorum.

Desenli boyalar her markaya göre farklı adlarda yer alıyor. Mesela Filli Boya’da Alpina Style olarak, Polisan firmasında Dekoart olarak satışa sunuluyor. Desenli boyalar klasik boyalara göre çok daha dayanıklı ve uzun ömürlüdür. Dekoratif görüntüleri sayesinde göz zevkinizi tatmin ederler. Kullanışı klasik boyalardan çok farklıdır. Eğer siz yapmaya kalkarsanız bir kere daha düşünün derim. Zira bu işin ustası farklıdır. Kendine özgü aparatları, fırçası ve rulosu vardır. Her bir desen için farklı fırça ve rulo kullanılır. Zaten deseni verecek olan bu aparatlardır.

Desenli boyalar çok yüksek bir silinme özelliğine sahiptir. Arkadan herhangi bir rutubet gelmediği sürece uzun yıllar duvarda kalır. Ancak tamiratı çok zordur. Klasik bir boyada herhangi bir aşınma söz konusu olduğunda kolaylıkla rötuş yapabilirsiniz. Ama desenli boyada rötuş yapamazsınız. Yaparsanız desen farkı oluşur ve hoş bir görüntü olmaz. Eğer her sene evinizi boyatıyorsanız bu sevdadan vazgeçin.

Desenli boyalar dokularına göre isimlendirilir. Mermer dokulu, inci dokulu, sedef dokulu gibi. Ayrıca her dokunun farklı renk kartelası mevcuttur. Bu boyalar tamamen özel bir işçilik gerektirir. Söylediğim gibi, eğer bu işe yatkın değilseniz işi mutlaka uzman bir ekibe verin. Sizde üzülmeyin eşinizde üzülmesin. 🙂

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.