Çocuklarda Tuvalet Eğitimi Kaç Yaşında ve Ne Zaman Başlanır?

Çocuklarda Tuvalet Eğitimi Kaç Yaşında ve Ne Zaman Başlanır?

Çocuklarda tuvalet eğitimi hangi yaşta başlanır? Çocuklarda ilk olarak bakılması gereken yaşından öte, becerileri ve öğretilmesiyle alakalı olarak tuvalet eğitimine hazır olduğundan emin olabilmek adına sizlere birtakım sorular soruyoruz. Bakalım çocuğunuz bezden kurtulmaya tam anlamıyla hazır mı? İşte ayrıntılar..

Tuvalet eğitimi süresi çocuğunun gelişimsel becerisine ve tabii ki istekli olmasıyla doğru orantılı şekilde gösterilir. Çocuklarda 1.5-3 yaş arası tuvalet eğitim yaşı konusunda uygun zaman aralığıdır. Fakat çocukların idrar keseleri 20-21. aylardan önce normal koşullardan erken boşalır, yani kontrol etmesi güçtür. Bu da eğitimin biraz daha uzun devam etmesine yol açan bir etmendir. Bundan dolayı bazı uzmanlar 0-2 yaş tuvalet eğitimini tavsiye etmez. 2 yaşından sonra başlanmasını önerir.

? Ortalama olarak bakmak gerekirse; kız çocukları 29. ay ve erkek çocukları 31. ay itibari ile tuvalet eğitimi konusunda biraz bilgi sahibi olabilir. Çocukların hemen hemen %97’si 3 yaş itibariyle tuvalet eğitimini tamamlamış duruma geçer. Bebeklerde Tuvalet eğitimi gecikmesi halinde çocuğunda kabızlık veya idrar tutma gibi sorunlar baş gösterir. Normal gelişime karşın 4 yaş ve ardından yapılan tuvalet eğitimi geç kalınmış olarak bilinmelidir. Tuvalet eğitimine başlamak adına dikkat edilmesi gereken en önemli husus, çocuğunun bezi bırakmaya hazır olup olmadığını bilmektedir. Aşağıdaki 10 soruya yapacağın yanıtlar çoğunlukla evet ise, alıştırmalara başlamanız gerekir.

Çocuklarda Tuvalet Eğitimi Kaç Yaşında ve Ne Zaman Başlanır?

  1. Bebek bezi günde 1 veya 2 saat boyunca kuru kalıyor mu? Çocuğumuz sabahları sürekli olmasa da bazı günler kuru uyanıyor mu?

 

  1. Dışkı zamanını biliyor musunuz? Dışkılamada belirli zaman aralığında -örneğin her sabah kalktıktan sonra veya kahvaltıdan hemen sonra- kaka yapıyor mu? Şunu da bilmekte fayda var; düzenli dışkılamak her çocuk için çok da geçerli durumda olmayabilir. Fakat çocuğun düzenli dışkılıyorsa bu, tuvalet eğitimi konusunda sana avantaj getirir.

 

  1. Çocuğunun idrar ve dışkıya yönelik dikkat artışı ne durumda? Örneğin dışkı yapacakken bir köşeye gidip çömeliyor, sesini çıkartarak haber vermeye çalışıyor veya yüz ifadesinde değişme oluyor mu? İdrar bacaklarının arasından aktığında düşünüyor, işaret ediyor ya da rahatsızlığını belirtiyor mu?

 

  1. Basit yönergeleri bilip uygulayabilir mi? gereksinimlerini ifade edebiliyor mu?

 

  1. Kuru-ıslak, pis-temiz, aşağı-yukarı gibi terimleri biliyor mu?

 

  1. Kaka yapmak, çiş yapmak, tuvalet gibi konuları biliyor mu?

 

  1. Bebek bezinden rahatsızlık duyuyor mu? İç çamaşırı giymek istiyor mu?

 

  1. Pantolonunu ve iç çamaşırını tuvaleti geldiğinde gösterebiliyor mu? Eteğini veya pantolonunu kaldırabiliyor mu?

 

  1. Arkadaşlarının ya da ailedeki başka bireylerin tuvalet alışkanlıkları konusunda merağı var mı? Onları tuvalete kadar gidiyor, takip ediyor, ne yaptıklarını görüyor ve taklit ediyor mu?

 

  1. Temiz ve kuru kalmayla alakalı olarak rahatsızlık duyuyor mu? Düzenli, derli toplu olmak için meraklı mı? Altının ıslak kalmasını kabullenmiyor, bezinin değiştirilmesini istiyor mu?

Çocuklar için tuvalet eğitimi nasıl olmalı?

Yukarıda belirttiğimiz sorulara yanıt veriyor ve çocuğunuzun tuvalet eğitimine hazır olduğu fikrindeyseniz şimdi dikkat etmen gereken 2 konu daha bulunuyor.

Tuvalet eğitimi için ebeveyn olarak sen hazır mısın? Tuvalet alışkanlığı eğitimine en az çocuğun kadar senin de hazır duruma geçmen gerekir. İşler düşündüğün gibi ilerlemeyebilir; mesela çocuğun pek çok defa altına kaçırabilir, geceleri sürekli olarak onu tuvalete götürmen gerekebilir, kakasını lazımlığa yapmaktan korkabilir. Eğer bunlarla baş edebilecekseniz ve çocuğunuzda bunlarla baş edebilirse tuvalet eğitimine başlamanızda hiçbir sorun yok demektir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.