Borak Döneminde Müzik

Borak Döneminde Müzik

Rönesans ve Klasik dönem arasında bir geçiş olan Barok dönem, mimariden müziğe dek sanatın her dalını üslup yönünden etkilemiştir. Barok sanatının karşıtlıklardan güç alan kendine özgü tarzı müziği de etkilemiş ve böylelikle birbirinden farklı çalgılar bir arada karşıt bir kompozisyon yaratacak şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Dolayısıyla barok döneminde müzik, köklü bir takım değişikliklere sahne olmuş, klasik müzik konçertolarla tanışmıştır. Barok müziğin zirvesi Bach tarafından yapılmıştır.

Erken dönemde piyanoda hayat bulan Barok müzik kısa bir deyişle uyumsuzlukların kompozisyonudur. Barok dönemde çalınan bestelerde kendinden önceki çağın eserlerine göre çok daha güçlü bir ses çıkmaya başlamıştır. Dönemin karakteristik özelliği süsleme ve gösteriş, klasik müzikte de yer bulmuştur. Her ne kadar bu durum, eleştiri oklarının çok güçlü olarak ve uzun bir dönem Barok müziğe yönelmesine yol açsa da bu dönemin süslü ve gösterişli müziğinin –günümüzde hala dinlenen- çok ünlü bestelerin çağı olduğu açıktır.

Barok Dönem Bestecileri

Barok müzik, dünya klasik müzik anlayışında kendinden önceki döneme bir başkaldırıdır adeta. Dolayısıyla bir yandan köklü bir takım değişiklikleri getirirken, bir yandan kaçınılmaz olarak klasik müzik tarihinin kilometre taşlarını döşeyen, ünlü bir çok dahi bestecinin yetiştiği çağ olmuştur. Bu besteciler içinde ilk akla gelen isimler; Franz Joseph Haydn, Antonio Vivaldi, George Frideric Handel, Henry Purcell, Johann Sebastian Bach’ tır. Bu besteciler, kendinden sonraki ünlü birçok müzisyene de ilham kaynağı olmuş ve çok sayıda besteciyi etkilemiştir. Carlo Gesualdo, Francesco Cavalli, Antanio Caldara, Jacopo Peri, Dominico Guisseppe Scarletti, Samuel Scheidt, François Couperin’ de barok dönemin başta gelen bestecilerindendir. Barok bestecilerinden Claudio Monteverdi, Arcangelo Corelli, Carlo Gesualdo, Francesso Cavalli erken dönem barok müzisyenlerinin başında gelmektedir.

Barok dönemin ilk kıvılcımları Claudio Monteverdi tarafından atılmıştır. 1567-1643 yılları arasında yaşamış olan Monteverdi, İtalyan bestecisi olarak opera üzerine çalışmaları ile tanınmaktadır. Barok dönem klasik müzikte zirveyi Bach yapmıştır. Alman bestecinin çok sayıda eseri, günümüzde klasik müzik tutkunları tarafından sevilerek dinlenmektedir. Bach ile birlikte müzikte barok dönemin kapandığı varsayılmaktadır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.