Biberon Çürüğü Nedir?

Biberon Çürüğü Nedir?

?

Aylarca merakla beklediğiniz bebeğiniz aranıza katıldıktan sonra da yeni heyecanlar yaşamaya başlayacaksınız. Bu heyecanlar sizin için ayrı bir deneyim olacaktır. Bebeğiniz büyüdükçe ondaki değişimleri ve gelişimlere anlamaya çalışacaksınız. Bu değişimlerden birisi de olarak karşımıza çıkmaktadır. Peki nedir, nasıl oluşur ve alınan tedbirler nelerdir?

Biberon çürüğü erken yaşlarda (6 / 30 ay) görülen bir diş hastalığıdır. Dünyada olduğu gibi ülkemizde de yanlış beslenme ve diş temizliğinin önemsenmemesi gibi nedenlerden dolayı görülmektedir.

Nedeni Nedir?

6.aydan itibaren dişlerin çıkmasıyla birlikte bebekler katı beslenmeye de başlarlar. Katı beslenirken tükettikleri şekerli gıdalar, gece yatmadan önce biberonla içilen süte eklenen bal ve pekmez gibi materyaller bebeğin ağız sağlığı için ciddi bir tehlike oluşturabilir. Şekeri seven ve şekerli maddelerde üreyen bakteriler bebeğin dişlerine zarar verip enfeksiyon kapmasına neden olurlar.

Biberon çürükleri diş etine kadar ulaşıp dişin ve diş etinin iltihaplanmasına da neden olurlar. İltihaplanan diş veya diş eti bebeğin huzursuz olmasına, uyuyamamasına yol açmaktadır.

Önlemek İçin İpuçları Nelerdir?

Öncelikle bebeğin ağız temizliği kontrollü bir şekilde yapılmalıdır. Biberonla ya da emzikle uyuması önlenmelidir. Süt içtikten sonra su içmesi sağlanmalıdır. Islak ve yumuşak bir bezle de dişleri temizlenmelidir.

Çürük başlamışsa ilerlemeden diş hekimine gitmek oldukça faydalıdır. Diş hekimi gözetiminde beslenme düzeni ve zararlı alışkanlıkların önüne geçilebilmektedir. Tüm bunlar da tedaviyi kolaylaştırmaktadır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.