Ayak Kokusunu Ne Giderir?

Ayak Kokusunu Ne Giderir?

?

Yetişkin bir insan ayağında yaklaşık 250.000 ter bezi bulunmaktadır. Bu ter bezleri ısı dengesi ve nemlilik için çalışarak günlük ortalama yarım litre salgı üretirler. Bu salgılar dış etkiler sebebiyle kötü kokulara sebep olurlar. İnsanlar çoğu zaman etraflarında ayak kokusunu ne giderir sorusuna cevap ararlar. Kokuların ayakkabı içerisinde nemli ve karanlık bir ortamda artması, üreyen bakterilerin sebep olduğu bir durumdur. Bazı kişilerde diğerlerine göre çok daha fazla meydana gelir. İtici ve can sıkıcı bu durum, kadınlarda da oluşabilmektedir. Bu farklılığın sebebi ise kişilerin beslenme ve yaşam tarzları sebebi daha fazla terlemelerinden meydana gelmektedir. Tıbbi olarak ayak kokusunun tam olarak bir tedavisi ve çaresi bulunmamaktadır. En önemli koku gidericileri, kozmetik ürünlerdir. Bu ürünlerinde sürekli kullanımı sonucu değişik sorunlara yol açtığı bilinmektedir.

Ayak Kokusunu Gidermenin Yolları

Ayak kokusunu tamamen yok etmenin kozmetik yollar dışında tıbbi bir yolunun olmadığı bilinmektedir. Uzmanların ayak kokusunu ne giderir sorularına verdiği bazı önemli cevaplar vardır. İlk cevap olarak kesin ve etkili temizlik yapılmalıdır. Dinlenme pozisyonuna geçildiğinde yıkama ve su içerisinde dinlendirme oldukça yararlıdır. Diğer bir etki doğru çorap kullanımından geçmektedir. Pamuk çoraplar ter emici özelliği ile bakterilerin ayaklardan daha fazla uzaklaşmasını sağlar. Çorap gibi ayakkabı seçimi de oldukça önemlidir. Ayağa tam oturan ayakkabılar ve en azından iç yüzeyi sentetik ürünlerden oluşmuş olan ayakkabılar kullanılmamalıdır. Fazla terleyen bir yapınız var ise aşırı terlemeyi önleyebilecek modeller seçilmelidir. Yine ayakkabı konusunda bir diğer öneri ise sürekli olarak aynı ayakkabının kullanılmamasıdır. Bu sayede ayakkabı içerisindeki bakterilerin hızlı çoğalmasını engellemiş olursunuz. Temizlik konusunda günlük olarak çorap değiştirmek gerekiyor ise günde iki çorap kullanmak ve ayakkabıların düzenli olarak yıkanması, bakteri oluşumunu en aza indirmenin bir diğer yoludur. Tıbbi olarak alınabilecek önlemlerden biri ise, ayaklarda ve ayakkabılarda oluşan bakterilerin öldürülmesidir. Bu amaç için üretilmiş solüsyon ve spreyler bulunmaktadır. Ayak kokusunu ne giderir sorusunun doğru cevabı, bakterilerin ayak ve ayakkabılardan uzaklaştırılmasıdır ve tekrar oluşmalarına engel olunmalıdır denilebilir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.