Anne Sütünün Azlığı ve Anne Sütünü Arttırma Önerileri

Anne Sütünün Azlığı ve Anne Sütünü Arttırma Önerileri

Bebeklerin özellikle ilk altı ay boyunca ana besinleri olan ve bebeklerin bağışıklıklarını güçlendirerek onları dış dünyaya karşı koruyan bazı faktörlere bağlı olarak az gelebilmektedir.

Anne Sütünün Azlığında Hangi Faktörler Etkilidir?

Anne sütünün az olmasına yol açan nedenlerin başında psikolojik faktörler gelmektedir. Annenin ruh  hali ve ruh sağlığı üzerindeki olumsuzluklar, sütün yetersizliğinde etkili olabiliyor. Ayrıca annenin beslenme düzeni, sağlıklı beslenememesi, çok kuru gıdalar içeren, düzensiz bir beslenme alışkanlığı da anne sütünün miktarında rol oynayabiliyor.

Anne Sütünü Arttırmak için Neler Yapılabilir?

Anne sütünün  miktarını arttırmak için öncelikle annenin stres düzeyini azaltması iyi bir çözümdür. Bebek doğar  doğmaz emzirilmelidir. Ayrıca yenidoğanlarda bebek, sık aralıklarla emzirilmelidir. Göğüslerin, süt dolarak fazla şişmesi ve acımasına engel olmak açısından bebeği, acıktıkça ve sık aralıklarla emzirmek gerekmektedir.
Bebeklerin ilk altı ay sadece anne sütü  ile beslenmesi yeterli olmaktadır. Gerekmedikçe çok erken ek gıdalara geçilmemeli ve annenin sütü yeterli olduğu sürece altı aydan sonra ek gıdalara tadımlık olarak geçilmelidir. Bebeğe  emzirme öncesi şekerli su gibi içeceklerin verilmesi son derece zararlıdır. Bu şekilde bir beslenme düzeni bebeğin az emmesine ve dolayısıyla da anne sütünün azalmasına sebebiyet verecektir. Anne emzirme döneminde meyve, sebze ağırlıklı beslenmeli ve öğünlerinde çorba gibi sulu gıdalara mutlaka  yer vermeli, su tüketimini de ihmal etmemelidir.
Anne, proteince zengin beslenmeli ve beslenmesinde süt ile süt ürünleri, yumurta ve ete mutlaka yer vermelidir. Protein içerikli gıdaların yanında badem gibi lif oranı yüksek kuruyemişler de gün içinde bir avuç tüketilmelidir. Lif açısından yeterli beslenme annenin sindirim sisteminin düzenli işlemesine ve annede ruhsal gerilimin azalmasına sebep olacak, dolaylı yoldan sütün azalmasını engelleyecektir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.