Anadolu Uygarlıkları Hakkında Bilgi

Anadolu Uygarlıkları Hakkında Bilgi

Hakkında Bilgi

Anadolu toprakları Asya – Avrupa arasında köprü vazifesi görmesi, jeopolitik konumu, topraklarının tarıma ve hayvancılığa elverişli olması nedeniyle Anadolu toprakları yıllardır birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. veren kaynakların hepsinde de bu medeniyetlere yer verilmektedir. Ayrıca bu kaynaklara göre Anadolu Uygarlığının oluşmasında Mezopotamya ve Mısır kültürünün Anadolu’ya taşınması ile beraber Anadolu Uygarlığı oluşmuştur.

Hattiler medeniyeti M.Ö. 3 binli yıllarda kurulmuştur. Hattiler zamanla arasında erimiş olan bir medeniyettir. Çok tanrılı dine inanmışlardır. Ana tanrıçaları ise Annus’tur. Hattilerin inanışına göre her şehrin bir tanrısı bulunur.

Hititler

Hititler Mezopotamya ve Mısır kültürlerini sentezlemiş ve Anadolu Uygarlığını meydana getirmişlerdir. Hititlerin Anadolu uygarlığına nereden geldikleri henüz tam olarak bilinmiyor. Ancak Kafkaslar üzerinden Anadolu’ya geldikleri ve Hattiler ile birleştiği bilinmektedir. Uygarlığın kurulma tarihi ise M.Ö. 2000 yıllar. Devletin ilk kralı ise I.Hattuşil ve uygarlığın merkezi Kızılırmak yakıında bulunan Hattuşaş’tır.

Frigyalılar Hititlerin yıkılmasından sonra kurulmuştur. Merkezi Orta Anadolu ve Batı Anadolu olarak biliniyor. Frigyalıların kendilerine ait bir alfabesi bulunuyor. Ticaret yolları üzerine kurulmuş olan bir medeniyet olmalarına rağmen tarım ile uğraşmayı tercih etmişlerdir. Tarımı korumak içinde çok ağır cezalar uygulamışlardır. Anadolu uygarlıkları hakkında bilgi edinmede Frigyalıların kullanmış olduğu alfabe arkeologlara yardımcı olmuştur.

M.Ö. 687 yılında Krak Giges tarafından kurulmuş olan bir medeniyetti. Merkezi ise Gediz ve Küçük Menderes nehirleri arasında bulunur. Mezopotamya’dan Anadolu topraklarına kadar uzanan ve Kral Yolu olarak bilinen yolu yapmışlardır. En önemli buluşları ise paradır. Bulmuş oldukları para sayesinde takas alışverişine son vermişlerdir.

İyonlar

Dor istilasından sonra Akalar Yunanistan’dan kaçmış ve Anadolu topraklarında İyonlar uygarlığını kurmuşlardır. Egemenlik alanları içerisinde ise Milet, Efes, Foça, İzmir ve Bergama gibi bölgeler bulunuyor.  Akdeniz ve Karadeniz üzerinde ticaret kolonileri oluşturmuşlardır. Medeniyetleri ticaret yolları üzerinde bulunduğu için kültürel anlamda kendilerini geliştirmeyi başarmışlardır. İyonlar bilimin gelişmesinde dünyaya öncülük etmişlerdir.

Başkentlerı Van yakınlarında olan Tuşpa’dır. Özellikle tarım ve madencilik alanında kendilerini geliştirmeyi başarmışlardır. Urartular, İskitler ve Midler tarafından yıkılmışlardır.

Kısaca Anadolu uygarlıkları hakkın bilgi olarak bu medeniyetleri ve bu bilgileri göstermek mümkün.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.