4 Ekim Hayvanları Koruma Günü

4 Ekim Hayvanları Koruma Günü

Dünya da bizler yokken hayvanlar vardı, dünya onların eviydi, onlar evleri olan dünya da huzur içinde yaşıyorlardı. Bizler sonradan bu evde misafir olmaya başladık. Bizler misafir olmaya başladıktan sonra var olan huzur bozuldu, misafir olduğumuz evin sahiplerine kötü davrandık, onları katlettik, onları korumamız gerektiğini bildiğimiz halde onları korumadık. Onların durumlarını hep görmezlikten geldik ve hala da görmezlikten devam ediyoruz. Ama zamanla hayvan severler arttı, hayvanların koruması gerektiği bilincine varanlar arttı ve hala da artmaya devam ediyor.

Hayvanları koruma yolunda atılan ilk önemli adım 1822 yılında kurulan ’dir. Bu birliğin açılmasıyla hayvanlara verilen değer arttı, bu birliğin açılması sayesinde başka derneklerde açıldı. Hayvanların korunması, onlara değer verilmesi gerektiği bilincine varan insan sayısı arttı.

Hayvanları koruma yolunda açılan tüm bu dernekler 1931 yılında bir kurulda birleşti ve kuruldu. Bu federasyon kurulduktan sonra tüm dünyada 4 Ekim Hayvanları Koruma günü ilan edildi.

4 Ekim gününü ve Hayvanları korumayı sizde diğer insanlara öğretmek, onları bilinçlendirmek istiyorsanız aşağıda yazacağımız tavsiyeleri uygulayabilirsiniz;

-Eğer çevrenizde hayvan avlayan ya da avlamak isteyenler varsa onlara engel olun. Hayvanların korunması gerektiğini anlatın, o avladıkları canlıların dünyanın asıl sahipleri olduklarını anlatın.

-Hayvan barınaklarına geziler düzenleyebilirsiniz, bu düzenlendiğiniz gezileri tanıdığınız, tanımadığınız herkesi davet etsin, onlarda katılsınlar ve bilinçlensinler. Hayvanlar ve insanlar arasındaki oluşan gerçek sevgiyi tatsınlar.

-Günlük ekmeğinizden arta kalanları, çöpe atmayın ve atanları uyarın. O ekmeklerin, o besinlerin bir canlıyı kurtarabileceğini, ona hayat verebileceğini hatırlatın. O arta kalan ekmekleri çevrenizde hayvan besleyenler varsa onlara verin ya da barınaklara götürün.

-Hayvanlara eziyet eden, kötü davranan birisini gördüğünüz zaman uyarın, onu engelleyin. Ona eziyet etmemesi gerektiğini anlatın, o canlının ona zarar vermediğini anlatın.
-Davranışlarınızın da insanlara yön vereceğini, onları bilinçlendireceğini unutmayın. Siz her zaman hayvanları korursanız, onlara değer verirseniz sizi gören insanlarda bilinçlenmeye başlar. Siz elinizden geleni yapın. O masum canlıları koruyun, besleyin, onlara gereken değeri verin.

-Soğuk zamanlarda, kış mevsiminde sokakta yaşamaya çalışan hayvanları unutmayın. Onların bu beton binalar arasında kalacak yerleri yok denecek kadar az. Onlar için 5-10 dakikanızı bile ayırsanız yeter.

-Eğer sokakta aşırı titreyen bir köpek ya da başka bir hayvan görürseniz hemen evinize alın ve onu ısıtın. O masum canlı sıcak bir yer bulamazsa hipotermi’den dolayı ölebilir.

-Sıcak zamanlarda bile besin bulmakta zorlanan bu masum hayvanlar, soğuk günlerde hiç besin bulamazlar o yüzden kasaptan ya da marketten bir miktar et alabilirsiniz ve bu aldığınız etleri evinizde etrafına, sokak köpeklerinin çok olduğu yerlere bırakabilirsiniz ve bu sayede o masum hayvanlardan bazılarını kurtarabilirsiniz.

-Bina ya da mahalle gibi bir yerde kalıyorsanız, binadaki komşularınızla, mahalledeki komşularınızla konuşun günlük yediği yemeklerden arta kalanları çöpe atmamalarını, küçük kaplara koymalarını ve sokak hayvanlarına vermelerini söyleyin ve onlara öncülük etmeye çalışın. Emin olun bu yaptığınız şey sayesinde sayısızca küçük canlının hayatını kurtarabilirsiniz.

-Dışarıda hayvanlar için koyulan suların içine 1-2 damla zeytinyağı damlatırsanız, suyun donmasını engelleyebilirsiniz ve soğuğa karşı dirençlenmesini sağlarsınız. Bu sayede sokakta yaşamaya çalışan hayvanlar o suları içebilirler.

-Bir binada kalıyorsanız binanın önüne ya da evinizin önüne hayvanların girebileceği karton kutular ya da küçük kulübeler koyun. Koyduğunuz bu barınaklar o canlıların soğuktan donmalarını engeller ve onları ölmekten kurtarmış olursunuz.

-Evinizin önüne sokak hayvanları için su koymayı düşünüyorsanız plastik kaplarda koyun, çünkü metal kaplar, demir kaplar suyun çabuk donmasını sağlar.

-Bahçeli bir evde kalıyorsanız ve bahçenizde ağaçlar varsa ağacın dallarına kuşlar için küçük ekmek parçaları asabilirsiniz ya da bahçenizde belirli yerlere ekmek kırıntısı serpebilirsiniz. Hayvanları korumak için yukarıda yazdıklarımızdan farklı şeylerde yapabilirsiniz yeter ki isteyin. O masum canlıları sevmek ve korumak istediğiniz zaman önünüze birçok olanak çıkar.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.