TAVUK ÇİFTLİĞİ KREDİSİ 2018

TAVUK ÇİFTLİĞİ KREDİSİ 2018

TAVUK ÇİFTLİĞİ KURMAK

İş hayatının artık endüstri 4.0 ile anıldığı bir dünyada sabah 8 akşam 5 mesai saatleri içerisinde çalışmak çoğu kişi için cazip gelmemektedir. Hele ki düşük maaşlar, fazladan çalıştırma, iş hakkının teslim edilmemesi gibi durumlar çoğu kişiyi birilerinin yanında çalışma fikrinden oldukça uzaklaştırıyor. Bu konuda internetin yardımına başvurarak internetten para kazanma yöntemleri konusunda kendisine yeni iş fikirleri arayanlar için sıklıkla önerilen işlerden biri de tavuk çiftliği işidir. Tabii ki bu çiftlik türünde sadece tavukların değil… kaz, ördek hindi yetiştiriciliği de ön plana çıkmaktadır.

Kısa sürede kurulabilir çiftliklerin olması, hızlı ve direkt satış imkanlarının bulunması, tavukların kısa bir sürede hızlıca üreyebilmesi birçok kişinin tavuk çiftliği kurma hayallerini süslüyor. Tavuk çiftliğinde tavuk etinin satışının yanı sıra tavuk yumurtası satışı gelirleri ikiye katladığı için birçok kişi internet üzerinden tavuk çiftliği kredisi konusunda da bilgi almak istiyor.

TAVUK ÇİFTLİĞİ KURMA MALİYETİ NE KADARDIR?

Tavuk çiftliği kurmanın maliyeti, kurulacak çiftliğin büyüklüğüne, arazi tahsis noktasına göre maliyet oranında değişikliklerin olduğu bir noktaya dayanmaktadır. Ortalama olarak tavuk çiftliği maliyetini hesaplamak gerekirse ilk olarak tavuk çiftliğinin kurulacağı araziyi belirlemek gerekir.

Yer arazi tahsisi konusunda iki seçeneğiniz bulunmaktadır. Çiftliğinizi kurarken baktığınız yer için devlet destekli kalkındırma projelerinin olduğu illerde tavuk çiftliğiniz için gerekli krediyi ve yer tahsisini kolayca elde edebilirsiniz. Eğer olmaz ben ikamet ettiğim şehirde bu çiftliği kuracağım diyorsanız banka kredilerine başvuru yapabilirsiniz. İkinci seçeneği seçtiğiniz zaman arazi bedelini bir kenara yazın. Bundan sonraki masraflar artı arazi tahsis ücreti sizin maliyetinizi oluşturacaktır.

Yer seçimi yapıldıktan sonra fabrika ürünlerinin ve tavukların yer alacağı kapalı bir bina yapımına ihtiyaç duyulmaktadır. Birçok çiftlik bu noktada prefabrik yapıları tercih etmektedir. Ortalama olarak 1000 metrekarelik kapalı bir alan için prefabrik maliyeti 75.000 – 100.000 Türk Lirası arasındadır.

Bunun dışında alınacak olan fabrika ürünleri (yemlik, yumurta araçları, temizlik ürünleri, ilaçlama, soğuk depo) için piyasa araştırması yaparak en uygun ürünleri bulmalısınız. Son olarak çiftliğinizin büyüklüğüne göre canlı tavuk alımı yaparak çiftliğinizi kurabilirsiniz. Ortalama rakam 350.000 ile 500.000 Türk Lirası arasında değişmektedir.

TAVUK ÇİFTLİĞİ AÇMAK İÇİN GEREKLİ BELGELER NELERDİR?

  1. Başvuru beyan formu,
  2. İmza sirküleri,
  3. SGK Kaydı,
  4. İşletme Belgesi,

tavuk çiftliği kredisi alma yolları

Tavuk çiftliği için kredi almak istiyorsanız önünüzde iki seçenek bulunmaktadır. İlk olarak genel kanının aksine bu kredi türünü KOSGEB aracılığı ile elde edemezsiniz. KOSGEB hayvancılık ve tarım konularında kredi imkânı sağlamamaktadır. Bunun yerine Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu aracılığı ile destek kredilerine başvuru yapabilirsiniz.

Bunun dışında bankaların sunduğu tarım kredileri arasında tavuk çiftliği kredisi de bulunmaktadır. Örneğin ziraat bankası aracılığı ile tavuk çiftliği kredisi alabilir ve çiftliğinizin ilk adımlarını atmış olabilirsiniz.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.