TARIM BAKANLIĞI DESTEKLERİ

TARIM BAKANLIĞI DESTEKLERİ

TARIM BAKANLIĞI DESTEKLERİ

Ülkemizde tarımı destekleme ve tarım ürünlerinin arttırılması, geliştirilmesi konusunda düzenli bir çalışma yürütülmesi adına devlet tarafından Çiftçi Kayıt Sistemi adı verilen bir sistem oluşturularak tarım ile uğraşan kişilerin topluluğu oluşturuldu. Her sene belirli dönemlerde kayıt yapılabilen bu sistemin en büyük faydası ise, Tarım Bakanlığı tarafından her sene açıklanan destekleme kredilerinden faydalanabilmeleri durumudur.

Daha ucuza gübre alımı, mazot alımı, çeşitli fide ve hayvan yardımlarına göre değişen birçok desteği içerisinde bulunduran çiftçi kayıt sistemi için 2018 yılı tarım bakanlığı destek kredileri resmî gazetede yapılan açıklama ile kesinleştikten sonra destekler ile ilgili detaylı bilgi tarım bakanlığının resmi internet sitesinde yer alıyor.

FINDIK ÜRETİCİLERİNE 170 LİRA DESTEK

Tarım bakanlığı resmî internet sitesinden yaptığı açıklamaya göre fındık üreticileri için sisteme kayıtlı olanların üretim alanlarında neler ekileceği belirlendi. Belirlemeler sonucuna göre, kilogram başına yağlık ayçiçeğine 40 kuruş, kütlü pamuğa 80 kuruş, soya fasulyesine 60 kuruş, kanolaya 50 kuruş, aspire 55 kuruş, dane mısıra 3 kuruş, buğday, arpa, yulaf, çavdar, tritikaleye 5 kuruş, çeltiğe 10 kuruş, kuru fasulyeye, nohuda, mercimeğe 50 kuruş, zeytinyağına 80 kuruş ve yaş çaya 13 kuruş destek verilecek. Genel toplamda fındık üreticilerine dekar alan başı 170 liralık destek sağlanacak.

HAYVANCILIK DESTEKLERİ

Arıcılık ve ipek böceği üreticiliği ile ilgilenen çiftçilere de sunulacak destekler açıklandı. Arı üreticiliğinde, arı olan kovanlar için kovan başı 10 lira, ana arı için 15 lira, damızlık ana arı için 40 liralık destek sunulması kesinleşti.

Aynı şekilde ipek böceği üreticileri içinde destek verilmesi hususunda; 100 düve alımı için düve bedelinin %30’u kadar destek sağlanacak.

Üç tarafımız denizlerle çevrili bir ülke olmamıza rağmen denizcilik alanında pek ilerleme kat etmemiş bir toplum için çeşitli desteklerin yapılması, balıkçıları da sevindirdi. Balıkçılar tuttukları balık cinslerine göre tarım bakanlığının belirlediği fiyatlardan destek alacak. Ayrıca kıyı balıkçılığı konusunda küçük balıkçı gemilerine 500 ile 1000 Türk Lirası arasında destek sağlanacak.

arpa, buğday, çavdar ve yulaf gibi devlet destekleri

  • Türkiye Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeli kapsamında destekten faydalanacak olan kişilere buğday, arpa, yulaf, çavdar ve tritikale için her dekar başına toplamda 19 TL gibi bir destek sunulacaktır. Bu tutarın 4 TL’si gübre, 15 TL’si ise mazota yönelik verilmektedir.
  • Çeltik ve Pamuk için destekleme ödemesi 44 TL olacaktır. Bu tutarın 4 TL’si gübre için, 40 TL’si ise mazot tüketimi adına verilmektedir.
  • Mercimek, nohut ve kuru fasulye için toplamda 18 TL tutarında destek verilmektedir. Bunun 4 TL’si gübre, geriye kalan 14 TL’si ise mazot tüketimi için verilmektedir.
  • Aspir için destekleme 16 TL olmaktadır. Bunun 4 TL’si gübre için, geriye kalan 12 TL ise, mazot için verilmektedir.

 

 

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.