PTT EMEKLİ KREDİSİ

PTT EMEKLİ KREDİSİ

PTT EMEKLİ KREDİSİ

Emekli olma yaşı ne kadar yükseltilse dahi vatandaşlarımız emekli olduktan sonra yıllarca süren çalışma alışkanlıklarından dolayı bir anda boşluğa düşmektedirler. Boşluğa düşen birçok emekli vatandaşımız bankalara kredi başvurusu yaparak uğraşabilecekleri işler için sermaye oluşturma çabasına girmekteler. Tabii bunun dışında çocuklarına bir gelecek bırakmak için de kredi çekme başvuruları bulunsa da emeklilerin çok fazla sayıda olacak şekilde kredi başvurusu yaptıkları yadsınamaz bir gerçeklik.

Bankaların yüksek faiz oranları, yaş sınırlamasını düşük tutmaları, ödeme noktasında sorun oluşacağı fikri nedeni ile emeklilere kredi verme konusunda çekingen davranmaktalar. Devlet bu konuda aldığı önlemler sayesinde PTT aracılığı ile emekli kredisi verme konusunda çalışmalara başlamış durumda.

PTT EMEKLİ KREDİSİ BAŞVURU ŞARTLARI

PTT üzerinden emekli kredisi çekmek isteyen vatandaşların bazı şartları yerine getirmeleri ve kabul etmeleri gerekmektedir. Eğer sizde bir emekliyseniz ve PTT üzerinden kredi çekmeyi düşünüyorsanız ilk olarak yaş sınırı konusuna dikkat etmeniz gerekmektedir. 83 yaşını doldurmuş olup 84 yaşından gün alan emekliler hiçbir şekilde emekli kredisi başvurusunda bulunamazlar.

En fazla 36 ay vade ile çekilebilecek olan kredi içinde belli bir oranda üst limit miktarı belirlenmiş durumdadır. Emekli kredisine belirlenen üst limit 50.000 Türk Lirası olarak belirlenmiştir. Emekli kredisini PTT üzerinden almak isteyen emeklilerin başvuru için ikamet ettikleri şehirde postane şubesine giderek başvuruda bulunması gerekir.

PTT EMEKLİ KREDİSİ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Postaneye giderek emekli kredisi başvurusu yapabileceğinizi bir üst maddede belirtmiştik. Gittiğiniz postane şubesinde kredi başvurunuzu söylediğiniz zaman postane çalışanları size doldurmanız gereken bir form uzatacaklardır. Bu formu eksiksiz ve gerçek bilgiler ile doldurmanız gerekmektedir. Formu doldurma işlemi dışında emekli kredisi isteyen bireylerin muhtaçlığının olmaması ve akli dengesinin yerinde olması gerekmektedir.

Kredi başvurusu yaparken zamanında kredi notu riskli seviyeye düşmüş olsa da başvuru esnasında riskli seviyede olmaması gerekir. Bankaların kara listesinde olmadığınız takdirde PTT genellikle bu başvuruları olumlu yönde cevaplandırmaktadır. Ayrıca aldığınız emekli maaşı, çekebileceğiniz kredi miktarı konusunda da etkili olmaktadır. Örneğin emekli maaş aylığı 1500 Türk Lirası olan bir emekli 50.000 Türk Lirasının üstünde kredi başvurusu yaptığı zaman büyük ihtimal kredi başvurusu reddedilecektir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Ahmet dedi ki:

    Başvuran varmi

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.