Kredi Borcu Yapılandırma Nasıl Yapılır

Kredi Borcu Yapılandırma Nasıl Yapılır

Bankacılık hizmetlerine ilişkin yapılan yeni düzenlemeler birçok tüketicinin işine yaradı. Özellikle de borçlarından ötürü sürekli sıkıntı yaşayan tüketicilerin artık yapılandırma kapsamında kredi borçlarını rahatlıkla ödeyebilmeleri için imkanlar tanınıyor. 2016 yılının Eylül ayında ihtiyaç kredisi kapsamında yapılan düzenlemelerin ardından vadelere yönelik önemli adımlar atıldı. Genellikle konut kredisinde görülen yapılandırma işlemi artık bireysel ihtiyaç kredisi borçlarına yönelik de yapılabiliyor. Yapılandırma işlemleri sadece krediler üzerinde değil, yeni yasa gereğince ayrıca kredi kartı borçlarına yönelik de işlemektedir. Yapılan yeni düzenleme ile birlikte kredi ve kredi kartı borçları en fazla 48 ay vadeye kadar uzatıldı ve tüketicilerin daha rahat bir ödeme gerçekleştirebilmeleri sağlandı.

72 Ay Kredi Borcu Yapılandırma

İhtiyaç ve tüketici kredisine yönelik ödemelerin gerçekleşebilmesi için birçok tüketici 72 ay kredi borcu yapılandırma üzerine araştırmalar yapıyor. Bu işlemden sadece bankanın onayı ile yararlanabilirsiniz. Genellikle 48 ay sürecine onay verilen yapılandırma işlemi, 72 aylık yapılandırma da ise bankanın onay vermesiyle gerçekleşebilen bir olanaktır. Bankalar iyi bir profile sahip borçlu kişiye ve aynı zamanda borçların takibe girilmemiş olmasına karşılık genellikle 72 ay taksit seçeneğini sunabiliyor. Fakat deminde bahsettiğimiz üzere bu durum tamamen bankanın inisiyatifine kalmış bir durumdur. 72 ay vade seçeneği maalesef konut ve taşıt kredilerinde bulunmuyor. Sadece bankaların onayı doğrultusunda ihtiyaç kredisine yönelik verilen bir hizmettir.

Kredi Borcu Yapılandırma Nasıl Yapılır?

Öncelikle mevcut kredi veya kredi kartı borcunuzun olduğu bankayla iletişime geçmeniz gerekmektedir. Bu doğrultuda ister bankaya ait müşteri destek hattından veya size en yakın banka şubenize giderek bankaya başvuru da bulunmanız gerekiyor. Ödeme de zorluk çektiğinizi ve bunun için size yardımcı olmalarını istediğiniz vakit size otomatik olarak yapılandırma konusunda detayları sunacaklardır. Bankaya olan kalan borcunuzu rahatlıkla ödeyebilmeniz için bankanın size sunduğu yapılandırma taksit imkanlarına göz atarak onay verebilirsiniz. Onay ile birlikte süreç başlar ve kredi borcu yapılandırma işlemi tamamen aktif olmaktadır. Kalan borcunuz hesaplanarak daha uygun vadelere bölünmektedir. Ek olarak tekrardan yeni bir kredi adınıza çekilerek bu kredi borcunuz ödenir ve buna göre hesaplanmalar yapılır.

Kredi Borcu Yapılandırmasından Sonra Olacaklar

Borcun hesaplanması ve yeni bir kredi çekilere kapatıldıktan sonra size uygun vadelerin sunulmasından hemen sonraki işlemlerde dikkatli olmalısınız. Bu adımların başında en önemlisi olan sizi yapılandırmaya sürükleyen geri ödemelerdir. Yapılan yapılandırma sonrasında oluşturulan vadeleri zamanında ödemeniz büyük bir önem taşır. Belirlediğiniz bütçe doğrultusunda her ay düzenli olarak ödeyeceğiniz banka borcunuz size kredi notu olarak da geri dönecektir. Oluşan bu pozitif işlemler dahilinde hem borcunuzu ödemeniz, hem de kredi notunuzun iyileşmesiyle birlikte ileriki zamanlarda bankalar ile aranızdaki buzların erimesinde yardımcı olacağını da belirtelim.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.