İşçilere Kredi Veren Bankalar

İşçilere Kredi Veren Bankalar

İHTİYAÇ KREDİSİ

Ekonomik zorluklar, faturaların ödeme tarihleri gibi çeşitli sıkıntılar anlık olarak nakit ihtiyacı doğurmakta. Bankalar çeşitli nedenlerden kredi notu düşük olan, ödeme noktasında zorluk çekeceği bilgisi düşünülen, gerekli kredinin ödenmesi konusunda teminatı olmayan kişilere kredi verme konusunda çeşitli engellemeler koymakta.

Kredi çekerken memur statüsünde olmayan, yüksek geliri olmayan kişiler dışında genellikle işçiler kredi çekme konusunda çeşitli sıkıntılar çekmektedir. Tabii ki bazı işletmelerde uzun süre sigortalı olarak çalışan ve teminat gösterebilen işçiler bu çemberin dışında kalsalar da çoğu işe yeni başlayan kişi belli başlı harcamalar planı için kredi çekme başvurusu yapmaktadır. Bu nedenle birçok kişi internet üzerinden işçilere kredi veren bankaları araştırmaktadır. Bu konuda detaylı inceleme yapmak gerekirse,

İŞÇİLERE KREDİ VEREN BANKALAR

İşin aslına bakacak olursak banka kredi verirken, kredi çekmek isteyen kişilerin statüsünden çok, çekilen parayı geri ödeyip ödeyemeyeceklerini kontrol eder. Ödemeler konusunda başarılı olan kişi kademeli bir şekilde her seferinde daha yüksek miktarlarda paralar çekebilmektedir. İşe yeni başlamış bir çalışan olarak gittiğiniz kredi başvurusunda onay alabilirken, 10 seneyi aşkındır çalıştığınız halde kredi başvurunuz reddedilebilir. Bunun birçok sebebi vardır. Çekmek istediğiniz kredi miktarı, kredinin türü, kredi notunuz gibi faktörler önem arz etmektedir.

Örneklemek gerekirse, işe yeni başlamış birisi çalıştığı yerden aldığı maaş yazısı belgesi ile başvuru yaparak 1000 – 5000 Türk Lirası arası gibi kredileri rahatlıkla çekebilirken, 7 – 8 senedir çalışan bir işçi araç veya konut kredisi başvurusunda ret cevabı alabilir.

İşe yeni başlamış işçiler için ise çok küçük bir husus mevcuttur. Eğer bir kişi işe yeni başlamışsa en az 3 aylık bir çalışma sürecine sahip olması gerekmektedir. 3 ayını dolduran işçiler aldıkları maaş belgesi ile bir bankaya giderek, kredi notunun izin verdiği miktarlar dahilinde kredi çekimi gerçekleştirebilir. Yine de başvuru esnasında bankanın ve banka çalışanlarının tutumu oldukça önemlidir.

İŞÇİLERE KREDİ VEREN BANKALARIN ŞARTLARI NELERDİR?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi çalıştığı iş yerinde üç ayını dolduran yeni işçiler bankaya giderek kredi başvurusunda bulunabiliyorlar. Kredi başvurusu yaparken dikkat edilmesi gereken hususlar ve bankaların şartları bulunmaktadır.

Bankaya gittiğiniz zaman nüfus cüzdanınızın fotokopisi ve aslı yanınızda olmalıdır. Çalıştığınız için gelir belgesi almanız gerekmektedir. Ödemelerinizi düzenli yaptığınıza dair kanaatin oluşabilmesi için son 3 ay içerisinde ödediğiniz doğalgaz, elektrik, su ve internet faturalarını yanınızda bulundurun. Bu belgeler ile başvuru yaparak ihtiyaç kredilerinden faydalanma şansını elde edebilirsiniz.

Tüm bu işlemler ile uğraşmamak için bankaların SMS yolu ile sunduğu kredi başvuru imkanlarını değerlendirebilirsiniz. Bunun dışında herhangi bir bankada, banka hesabı veya kredi kartınız var ise üyelik bilgileriniz ile giriş yaptığınız internet bankacılığı ya da cep bankacılığı ile kredi başvurusunda bulunarak başvurunuzun sonucunu takip edebilirsiniz.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.