Faizsiz Kosgeb Kredisi Nasıl Alınır

Faizsiz Kosgeb Kredisi Nasıl Alınır

KOSGEB NEDİR?

1990 yılında 3624 sayılı yasa sonucunda kurulan KOSGEB, amaç olarak küçük ve orta ölçekli esnaf işletmelerini geliştirmek ve destekleme konusunda hizmet yürütmektedir. Eğer bir iş projeniz varsa ve bu iş projesini hayata geçirme konusunda sıkıntı çekiyorsanız KOSGEB başvurusu yaparak iş yerinizi faaliyete geçirme konusunda ihtiyaç duyduğunuz parayı temin edebilirsiniz.

KOSGEB KREDİSİ ALMAK İÇİN NE GEREKLİDİR?

KOSGEB, iş projelerine 50.000 Türk Lirasından 750.000 Türk Lirasına kadar hibe desteği sağlamaktadır. Eğer sizde KOSGEB aracılığı ile projenizi hayata geçirmek istiyorsanız ilk olarak bulunduğunuz il de yer alan KOSGEB il başkanlığına giderek üyelik formunu doldurmanız gerekmektedir. Sonrasında verilecek olan 2 aylık işletmenlik kursuna giderek kursu başarı ile tamamlamanız gerekmektedir. KOSGEB bünyesinde verilecek olan ücretsiz kursu tamamlayarak bu krediyi almaya hak kazanabilirsiniz.

Tamamlanan kurs sonrasında, kurs esnasında öğrendiğiniz bilgilere paralel olarak iş fikrinizi projelendirmeniz gerekmektedir. Gerekli tüm bilgilerin yazıldığı proje dosyasını KOSGEB’e teslim ederek başvurunuzun sonuçlanmasını beklersiniz. Sonuç olumlu olursa, KOSGEB krediyi tarafınıza vermektedir.

KOSGEB KREDİSİ ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER NELERDİR?

KOSGEB kredisine başvurarak, alınacak olan kredi miktarından yararlanmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. İlk olarak bir işletmeniz var mı? Yoksa yeni bir iş mi kuracaksınız bu konuda ayrımı yapmak gerekmektedir. Bu ayrımdan öncesinde hangi durumda olursanız olun ilk olarak KOSGEB kaydınızın bulunması ve girişimcilik kursunu başarı ile bitirmiş olmanız gerekmektedir.

İkinci olarak eğer ilk kez iş kuracaksanız ve KOSGEB kredisi almayı düşünüyorsanız, size durumuna göre iyi durumuna göre kötü olan bir haberden bahsetmemiz gerekir. İlk kez iş kuracak olanlar KOSGEB kredi başvurusu yaptıktan sonra kredi cevabınız olumlu bir şekilde yanıtlanırsa, kredi miktarını almadan önce sizin işletmeyi kurmuş olmanız gerekiyor. Alım yapacağınız demirbaşlar, projenizde belirttiğiniz demirbaşlar ile aynı olmak zorundadır. Böylece satın aldığınız demirbaşlar için krediden, alınan demirbaşın ücretini alabileceksiniz.

Eğer bir işletmeniz varsa tek yapmanız gereken kursu bitirerek, başvuru yaptığınız proje dosyasının onaylanması gerekmektedir. İşletme içerisinde yer alan demirbaşları göstererek kredi miktarını alabilirsiniz.

KOSGEB FAİZSİZ KREDİ NASIL ALINIR?

KOSGEB işletme türüne ve proje büyüklüğüne göre çeşitli miktarlarda kredi hibe etmektedir. Kimi kredilerde yarı hibeli seçenekleri bulunsa da devletin yaptığı açıklamaya göre KOSGEB için 21 milyar liralık kredi miktarı ayrıldı. Küçük girişimcilere dağıtılacak olan bu 21 milyarlık kredi için faizsiz kredi seçeneği sadece 50.000 Türk Lirası olan kredi türü için geçerli.

Bankaların faizli ve vadeli kredi seçeneklerinden şikayetçi olan girişimciler, zanaatkarlar ve esnaflar KOSGEB’in bu kredi türüne başvuru yaparak faizsiz kredi sahibi olabilirler. Kredi başvurusu yaparken genç birey olmanız ya da kadın girişimci olmanız projenizin onaylanma ihtimalini daha da arttırmaktadır.

 

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.