EVİN TAMAMINA KREDİ VEREN BANKALAR

EVİN TAMAMINA KREDİ VEREN BANKALAR

EVİN TAMAMINA KREDİ VERİLİR Mİ?

Bir senedir hızla artan dolar kuru, ekonomide kötüye gidiş durumları vatandaşın ticaretten çok daha garantisi olan gayrimenkul yatırımına yönelmesine neden oldu. Son günlerde özellikle birçok kişi evin tamamına kredi veren bankaları araştırmakla uğraşırken, bu sorunun kişinin durumuna göre değiştiği durumlar apaçık ortadadır. Özellikle 2018 yılında yurtdışı kaynaklı yatırımcı olan yabancılar, malvarlıklarını ülkeden çekerken yerli vatandaş ise bankalardan kredi çekerek konut sahibi olmanın peşinde.

Bankaların kredi ve faiz oranları konusunda birçok tedbir alınsa dahi bankalar yasal mevzuattan kaynaklı bir boşluk bırakarak, müşterilerine istedikleri paraları kolayca verebilmektedir. 2010 yılında Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu düzenleme yaparak evin tamamına kredi verme işlemini yasaklamış olsa da günümüzde bazı bankalar bu konuda yüzde yüz kredi miktarını vermektedir.

2010 yılında çıkan bu düzenlemenin geçerlilik tarihi ise 1 Ocak 2017 itibari ile başlamış durumda. Düzenlemeye göre bir kişi konut kredisi çekmek istiyorsa, almak istediği evin bankanın gönderdiği eksper raporuna göre %25 peşinat yatırma zorunluluğu, ticari konut için ise %50 peşinat yatırma zorunluluğu kılıyor.

EVİN TAMAMINA KREDİ VEREN BANKALAR HANGİLERİDİR?

Eğer konut almak istiyorsanız ve belirli bir sermaye birikiminiz bulunmuyorsa, Garanti Bankası, Deniz Bank, Akbank veya QNB Finans Bank’tan evin tamamına verilen kredi seçeneklerine başvurarak yararlanabilirsiniz. Bankaların sunduğu imkân ve avantajlara bakacak olursak,

GARANTİ BANKASI YÜZDE YÜZ KONUT KREDİSİ

Ev alacak olan kişilerin, evin tamamına yüzde yüz kredi veren bankalarından biri olan Garanti Bankası, mortgage sistemi sayesinde kredi almak isteyenlere, konut kredisi sağlamaktadır. 20 yıla denk gelecek şekilde yani 240 ay taksitlendirme seçeneği ile konut kredisi veren Garanti Bankası, ödemeler konusunda sabit taksitlendirme ya da esnek taksitlendirme seçeneğini müşterilerine sunmaktadır. Bankaya başvuru yaparak almak istediğiniz konutun ekspertiz raporunun çıkartılmasını sağlamak zorundasınız. Bu işlem için ortalama olarak 1000 Türk Lirası ile 4000 Türk Lirası arası bir ücret ödemek zorundasınız. Garanti Bankası sunduğu bu kredi ödemesi için uyguladığı faiz oranı ise %1,25 olarak sabitlenmiş durumda.

DENİZBANK PEŞİNAT OLMADAN EV KREDİSİ

Garanti bankasında verilen kredi sisteminden daha farklı bir sistem uygulayan Deniz Bank, 24 aydan 300 aya varan çeşitli taksitlendirme seçeneği sunmaktadır. Sunulan taksitlendirme seçeneğine göre faiz oranı belirleyen Deniz Bankasından evin tamamına konut kredisi alabilmek için yakınınıza ait bir evi ipotek olarak gösterme zorunluluğu bulunmaktadır. Garanti bankasında olduğu gibi Deniz Bank’ta kredi verilecek ev için ekspertiz raporu istemektedir. Faiz oranları ise ilk 24 ay taksitlendirme için %0,89 faiz oranı uygularken sonrasında artan her 12 aylık taksitlendirme süresi için %0,95- %0,99- %1,12- %1,17 faiz oranı uygulamaktadır.

AKBANK İLE YÜZDE YÜZ KONUT KREDİSİ

Deniz Bank ile aynı şartı taşıyan Akbank, evin tamamına konut kredisi çekmek isteyen müşterilerinden bir evin ipotek olarak gösterilmesi zorunluluğunu şart koşuyor. %1,11 faiz oranını sabit olarak belirleyen banka kredi almak isteyen müşterilerin evlerine göndereceği eksper ve ekspertiz raporu için 750 Türk Lirası ücret talep etmekte. Bunun yanı sıra 116 Türk Lirası taşınmaz rehin ücreti talep eden banka verdiği kredi için her 10.000 Türk Lirası rakam için de 50 Türk Lirası talep etmektedir.

QNB FİNANS BANK İLE KONUT KREDİSİ

Türkiye’nin en yenilikçi bankalarından biri olan QNB Finans Bank, konut kredisi almak müşterilerine 180 ay taksitlendirme seçeneğini Türk Lirası üzerinden sunmaktadır. Belirlenen faiz oranı ise taksitlendirme süresi boyunca sabit kalacağı garantisi veren banka, şart olarak alınacak ev ile oturulan evin ipotek olarak gösterilmesi zorunluluğunu şart koşmaktadır.

 

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.