Emekliye Faizsiz Kredi Veren Banka Var Mı

Emekliye Faizsiz Kredi Veren Banka Var Mı

Emekli sınıfı bankacılık hizmetleri üzerine daha çok makul olan ve kendilerine bu aksamda fayda sağlayan ürünlere yönelmektedir. Özellikle de birçok emeklinin üzerinde araştırmakta olduğu faizsiz krediler durumu ise bankalar tarafından sağlanan bir durum, fakat her bankada değil. Aktif Bank, Garanti Bankası, Akbank, Denizbank, ING Bank ve Şekerbank gibi birçok banka emekliler için kredi desteği sunuyor. Fakat her üründe de olabileceği üzere faiz oranlarıyla bu hizmetleri sunduğunu da belirtmekte fayda var. Fakat emekliler arasında dini açıdan faizin caiz olmadığı gerekçesiyle faizsiz krediler üzerinde karar kılmak istedikleri de ortada olan bir durum. Buna yönelik bankaların birçoğu bu konuda ki ısrarlarını sürdürerek faiz uygulamalarını devam ettiriyor. Öte yandan faiz dışında farklı yaptırımlarla kredi imkanı sunan banka kuruluşları da bulunuyor. Bunlara da konumuzun devamında değineceğiz. Öncelikle bilindik 5 bankanın hangileri olduğunu ve faiz durumlarını sizlere tablo halinde şekillendirelim.

Emekliler için Kredi Sunan Bankalar Emekli Kredisi Faiz Oranları
Türkiye İş Bankası %1,50
ING Bank %1,44
Denizbank %1,57
Garanti Bankası %1,59
Şekerbank %1,49

 

Emeklilere Faizsiz Kredi Veren Bankalar Var Mı?

Hemen yukarıda sıraladığımız bankalar genellik bu şablona yönelik faiz uygulamalarıyla emeklilere yönelik kredi hizmeti vermektedirler. Fakat bunlar dışında fiili olarak faizsiz kredi dışında dini kapsamda bulunan faizsiz kredi desteği sunan bankalarda mevcut olmaktadır. Faiz aksamı dışında kar payı oranı olarak hesaplanan hizmet giderleri hesaplanarak sunulan krediler sayesinde birçok emekli ve diğer grup vatandaşların hac ve umre gibi kişisel dini vazifelerini yerine getirebildiklerini de belirtelim. Bankalar helal kredi adı altında verdikleri bu hizmetleri faiz uygulamasından kaçınan tüketici sınıfına yönelik hazırlamıştır. Genel kapsamda katılım bankaları tarafından sunulan bu kredi hizmeti günümüzde birçok emekli tarafından tercih ediliyor. Umre ve hac kredisi gibi dini ihtiyaçları karşılayan bu hizmetler, ek olarak konut kredisi gibi hizmet aksamları da bulunuyor. Katılım bankaları faiz uygulaması değil de, kar payı oranı gibi hizmet giderlerini karşılamak adına talep ettikleri ödenecek tutar ile birlikte bu hizmet faktörünü sunuyor.

 Türkiye’deki Katılım Bankaları Hangileri?

  • Albaraka Türk Katılım Bankası
  • Türkiye Finans Katılım Bankası
  • Kuveyt Türk Katılım Bankası
  • Ziraat Katılım Bankası
  • Vakıf Katılım Bankası

Katılım bankaları tarafından sunulan bu kredi hizmetinden faiz durumu bulunmamaktadır. Dini olarak caiz görülmediği için katılım bankaları tarafından kar payı oranı olarak atanan bu durum ise dinen bir sorun teşkil bulundurmamaktadır. İster katılım bankaları üzerinden veya dilerseniz faizli olarak emeklilere kredi sunan diğer banka kuruluşlarından kredi talebinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.