Arsa Kredisi Veren Bankalar

Arsa Kredisi Veren Bankalar

Türkiye’de son demlerde her ne kadar tarımdan yana şikayetçi olan birçok çiftçi olsa da hem bu alana yönelik, hem de sadece arazi alarak değerlenmesini bekleyenlere yönelik fırsatların doğmasını bekleyenler var. Özellikle de arazi kredisi veya arsa kredisi olarak da adlandırılan bankacılık hizmetleri yakın mercek altında. Daha uygun ve daha avantajlı arsa kredileri üzerine yoğunlaşan kişiler, bu kapsamda bankaların kendilerine sunduğu teklifleri değerlendirmektedir. Konumuz dahilinde güncel olarak sunacağımız arsa kredisi başvurusu ve buna yönelik faiz ve vade seçeneklerini göz önünde bulundurarak size uygun olan banka üzerinden taleplerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Diğer kredi ürünlerinde de olduğu gibi, arsa kredisi karşılaştırması yaparken, faiz oranlarını pek ciddiye almayın. Zira buradaki kilit nokta vade seçeneklerinden geçmektedir. Vadeler ne kadar uzarsa, ödeyeceğiniz faiz oranı ve buna bağlı faiz ödemesi de bir o kadar fazla bir aksamda bulunacaktır.

Arsa Kredisi için Gerekli Belgeler Nelerdir?

  • Talepte bulunacak olan bankanın arsa kredisi başvuru formu,
  • Nüfus cüzdanı, sürücü belgesi ve pasaport fotokopisi,
  • Gelir belgenizi beyan edebilecek bir belge,
  • Eğer serbest meslek erbabı iseniz, üye olduğunuz meslek grubuna yönelik belge,
  • Satın alınacak olan arsanın tapu fotokopisi,
  • Ek olarak bankadan bankaya değişebileceği üzere, şubelerden istenebilecek muhtemel diğer belgeler gerekmektedir.

Arsa Kredisi Veren Bankalar

Ziraat Bankası: Ziraat Bankası, arsa kredisi veren bankalar arasında en uygun ve en çok tercih edileni olmaktadır. İlgili bankadan 60 aya kadar varan vade seçenekleri ile arsa kredisi alabilirsiniz. Ziraat Bankası arsa değerine göre ekspertizin belirlediği değerin %50’sine kadar kredi vermektedir. Örnek verecek olursak; 100 bin TL değerindeki bir arsaya 50 bin TL kredi vermektedir. Ek olarak kredi kullanılacak olan arsanın imara açık ve belediye sınır kapsamında yer alması gerekmektedir.

İş Bankası: Türkiye’nin en köklü bankalarından olan Türkiye İş Bankası, arsa kredisi üzerine destek sağlana kuruluşlar arasında yer alıyor. İş Bankası’ndan %1,99 faiz oranıyla 60 aya kadar varan vade seçenekleri doğrultusunda arsa kredisi kullanabilmek mümkün olmaktadır. Ek olarak ipotek tahsis ücreti olarak 110,63 TL talepte bulunan banka, ekspertiz rapor ücreti olarak da 1.165 TL talep etmektedir.

Şekerbank: En uzun vadeli arsa kredisi veren bankalar arasında yer alan Şekerbank, 120 ay vadeli arsa kredisi vermektedir. İlgili banka’da tıpkı Ziraat Bankası gibi ekspertiz sonucuna yönelik arsanın %50’sine kadar kredi vermektedir. Faiz oranları ise 3 ila 24 ay için %1,86, 25 ila 120 ay vadeli kredi seçenekleri için ise %1,96 oranında faiz uygulaması yapmaktadır.

TEB: Eğer bankanın şartlarının bir kısmını karşılayamıyorsanız, mevcut evinizi ipotek ettirerek arsa kredinizi TEB bankasından çekebilirsiniz. Diğer bankaların aksine, ekspertiz raporunun %60’ına kadar arsa kredisi çekebilmek mümkün olmaktadır. İlgili banka 48 aya kadar varan vade seçenekleri sunarken, faiz oranını ise %1,60 olarak belirlemiştir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.