Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir?

Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir?

Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir?

Latince adı camelia sinensis olan yeşil çay, esasen siyah çaydan farklı bir bitki olmayıp siyah çayın fermente edilmesiyle üretilmektedir. Bu üretim esnasındaki yapılan işlemlerde, mayalanma olmadığından, yeşil çay içerisindeki antioksidanlar zarar görmemektedirler. Yeşil çayın bu kadar yüksek antioksidan ihtiva etmesinin sebebi budur.

Yeşil Çayın Ne Gibi Faydaları Vardır? 

Yeşil çay, kanser türlerinin birçoğuna ve kalp hastalıklarına karşı koruyucudur. Yeşil çayın çokça tüketildiği bölgelerde kanser oranı oldukça düşmektedir. Taze yeşil çay içerisindeki polifenolik bileşenler, kansere karşı korumada C ve E vitaminlerinden bile daha etkilidirler. Bu arada yeşil çay içerisinde C ve E vitaminlerinden az da olsa bulunduğunu belirtelim. Yeşil çay içerisindeki polifenol maddeler, kanser hücrelerine giden damarları tıkarlar ve bu sayede kanser hücrelerinin beslenmesini önlerler. Bu sayede insanın içindeki hücrelerin belirli bir düzeyde düzene girmesini sağlar.

Şimdi de yeşil çayın diğer faydalarını saymaya çalışalım:

-Zayıflamak isteyen kişilere yeşil çay birçok uzman tarafından tavsiye edilir. Çünkü yeşil çay, vücudu canlandırıcı etki yapar. Bu sebeple diyet listelerine çokça konur.
-Diş etlerini koruyucudur.
-Cildi güzelleştirir.
-Rezene çayı ile birlikte yemeklerden sonra içilmesi durumunda sindirime yardımcı olur.
-Yeşil çayın hap şeklinde alınmasının, yeşil çayın içilmesinden daha etkili olduğunu uzmanlar belirtmektedirler.
-Yeşil çay içerisindeki maddeler, Alzheimer hastalığının etkenlerini ortadan kaldırarak bu hastalığın beyne verdiği zararı önlerler.
-Yeşil çay şekersiz alınırsa vücuttaki su dengesini korur.
-Yeşil çay, prostat kanseri riskini de azaltır.
-Bakteriler tarafından oluşan hastalıklara karşı etkilidir.

Ayrıca hemen şunu da belirtelim ki, yeşil çayın bu faydaları, yeşil çayın kararında alınması durumunda görülür. Hiç yeşil çay içmeyenlerin günde en az 1 bardak yeşil çay içmeleri tavsiye edilirken, günde 5 bardaktan fazla yeşil çay içilmesi durumunda ise yeşil çay vücuda zarar vermeye başlar. En iyisi ise günde 2-3 bardak yeşil çay içmektir.

Ayrıca yeşil çay bazı ilaçlar ile de etkileşime girebilmektedir. Bu yüzden ilaç kullanıyorsanız ve yeşil çay içmek istiyorsanız mutlaka önce doktorunuza danışın.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.