Uyumanın Cilt Sağlığına Faydaları

Uyumanın Cilt Sağlığına Faydaları

Uyumanın Cilt Sağlığına Faydaları

Uyku da bir cilt bakımı yöntemidir. İyi bir gece uykusu cilt sağlığı için de önemlidir. Uyku eksikliği durumunda vücudunuz stres hormonu olan kortizol salgılar, bu da vücutta enflamasyona yol açar ve cilt sağlığınızı bozar.

Yapılan bilimsel araştırmalarda özellikle akne, sedef, atopik dermatit ve egzama gibi cilt hastalıkları ile uyku düzeni arasında yakından bağlantı olduğu tespit edilmiştir. İyi bir uyku cildinizin kendisini temizlemesine ve yenilemesine yardımcı olur.

Uyku yetersizliği cildin parlaklığını da alır, yorgun görünümlü ve mat bir cilt meydana gelir. Aynı zamanda cilt hastalıkları sadece cildi etkilemez, örneğin sedef hastalığı önemli bir sağlık sorunudur ve vücuttaki enflamasyonu arttırarak kalp krizine varan sonuçlar doğurabilir. Enflamasyonu önlemenin en iyi yolu ise yeterli uykudur.

Nemli bir cildin anahtarı da iyi uykudur. Uykuda cildinizin nem dengesi ayarlanır, fazla nem dışarı atılır ya da cilt kuruysa vücut cildin alt tabakalarından yüzeye nem çıkartır. Yetersiz uyku bu doğal süreçleri engeller. Ciltteki nem dengesi bozulduğunda ve uykusuzluk durumunda göz altı torbaları ve şişmiş gözler ortaya çıkar. Nem dengesinin bozulması kırışıklıkları da arttırır.

Yetersiz uyku yaşlanmayı da hızlandırır. Uyku esnasında salgılanan büyüme hormonları hücreleri yeniler. Yetersiz uyku durumunda bu hormonların salgılanmasına fırsat verecek kadar derin uyku fazı görülmez. Bu da ciltte gözle görülür yaşlanmaya neden olur.

Uykusuzluğun obezite ile de yakından ilgisi vardır. Dengesiz ve yetersiz uyku fazla kalori alımına ve şişmanlığa neden olur. Gece ne kadar geç vakte kadar oturursanız o kadar karnınız acıkır ve abur cubur yersiniz. Düzenli uyku ise iştahınızı dengeler.

Sağlıklı bir uyku çekmek için şu önerileri uygulayabilirsiniz:

  • Gece geç saatlerde yemek yemeyin. Acıksanız bile az miktarda ve hafif besinleri tercih edin.
  • Gün boyunca bolca su için. Gece geç saatlerde su alımını da azaltın.
  • Serin, karanlık ve sessiz bir odada, sıcak bir battaniyenin altında uyuyun.
  • Elektronik cihazları yatak odanıza sokmayın.
  • Pamuklu kumaşlardan nevresimleri tercih edin. Yastık kılıfınızı, çarşaflarınızı sık sık yıkayın.
  • Çarşaf ve yastık kılıflarını yıkarken ağır kokulu ve fazla miktarda deterjan kullanmayın.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.