Tahin Pekmez Yararları

Tahin Pekmez Yararları

İkilisinin Faydaları Saymakla Bitmiyor

Beslenme ve Diyet Uzmanı Fatma Baysal Yusuf’a göre, günlük hayatta şeker oranı yüksek olan ya da yapay tatlandırıcı içeren reçel, çikolata gibi hazır besinler yerine tereyağı ve bal gibi geleneksel olarak tüketilen doğal besinler tüketmek sağlık açısından çok daha faydalı. Geleneksel olarak uzun yıllardan beri tüketilen doğal besinlerden bir diğeri ise tahin-pekmez karışımı.

Tahin-Pekmez Karışımının Fazla Bilinmeyen Yararları

Tahin ve pekmezden oluşan karışım, kış aylarında tüketildiğinde vücut ısısını artırıyor ve böylece hastalıklara karşı daha dirençli olmayı sağlıyor. Buna ek olarak, içerdiği çoklu doymamış yağ asitleri sayesinde tahin-pekmez karışımının kalp ve damar sağlığı açısından da düzenli şekilde tüketilmesi gerekiyor.  Bu karışımının bilinen diğer faydaları ise, tahinin içerisinde bulunan susam tohumlarının kolesterolü düşürmesinin yanında hücrenin yapısını koruması ve kansere karşı iyi bir koruyucu olması olarak sıralanıyor. Ayrıca tahin-pekmez karışımı, kas gelişimini desteklemesinin yanı sıra, depresyona da iyi geliyor.

Demir Eksikliğine İyi Geliyor

Tahin-pekmez karışımının içeriğinde bulunan ve özellikle siyah üzüm kullanılarak üretilen pekmez, demir eksikliği anemisi olanlara oldukça iyi geliyor.  Pekmezde kullanılan üzümün içeriğinde bulunan ve resveratrol adı verilen bir madde ise, damar yapısını korurken, cilt yaşlanmasını da geciktiriyor. Ayrıca halsizlik, yorgunluk ve güçsüzlük şikâyeti olan ya da mide rahatsızlığı bulunan kişilerin günde 2 kaşık tahin-pekmez karışımını tüketmesinin son derece yararlı olduğunu da belirtmek gerekiyor.

Vitamin ve Mineral İhtiyacını Karşılıyor

Sağlık açısından yukarıda sayılan faydalarının yanında, Beslenme ve Diyet Uzmanı Fatma Baysal Yusuf, tahin ve pekmez karışımından2 kaşık tüketilmesi durumunda, günlük vitamin ve mineral ihtiyacının tamamının karşılanabileceğini belirtiyor. Yani yetişkin bir kişi, günde 2 kaşık tahin-pekmez karışımı tüketerek günlük B1 vitamini ihtiyacının %24,7 sini, magnezyum ihtiyacının %22’sini, demir ihtiyacının ’ünü, kalsiyum ihtiyacının ise ’sini kolayca karşılayabiliyor.

Tahin-pekmez karışımının en iyi yararlarından bir ise tatlı ihtiyacını karşılaması ve şekerli gıdalardan uzak durmaya yardımcı olmasından kaynaklanıyor. Ancak ne olursa olsun, her şeyin aşırısının zararlı olduğunu unutmamak ve 2 kaşıktan fazla tahin-pekmez tüketmekten kaçınmakta da fayda var.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.