Susam Yağının Faydaları Nelerdir?

Susam Yağının Faydaları Nelerdir?

Nelerdir?

Susam yağının faydaları nelerdir? Sorusunu yanıtlamadan önce, susam yağının dünyanın farklı bölgelerinde farklı şekillerde kullanıldığını ifade etmek gerekir. Susam yağının en yaygın kullanımı yemeklerin pişirilmesinde kullanılmasıdır. özellikle Hint, Japon ve Kore mutfaklarında yemekleri kızgın yağda pişirmek amacıyla kullanılmaktadır. Susam yağının günlük besinsel değerlerine baktığımızda ise günlük E vitamini ihtiyacının %4’ünü, K vitamini ihtiyacının %22’sini, toplam yağ ihtiyacının 3’ünü ve doymuş yağ ihtiyacının %71’ini karşıladığı görülmektedir. Şimdi hep birlikte susam yağının faydalarına daha yakından bakalım.

Susam Yağının Faydaları

Susam yağının birçok faydası bulunmaktadır. Susam yağı yemeklerde kullanılmasının dışında cilt bakımı, saç bakımı vb. amaçlar için de kullanılmaktadır. Ayrıca Ayurveda tıbbında da çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır.

Cilt İçin Faydaları

Susam yağı cilt tarafından kolayca emildiği için vücut masajında kullanılmaktadır. Bir antioksidan olan bu yağın cilde faydası, oksijen radikallerinin etkisizleştirmesine yardımcı olmasıdır. Susam yağı, güneş yanıklarını yatıştırmak için de kullanılmaktadır. Ayrıca anti-viral, iltihap sökücü ve anti-bakteriyeldir. Bu nedenle ayak mantarı gibi mantar hastalıklarının tedavisinde de kullanılmaktadır.

Saç İçin Faydaları

Saçlar için yararlı olan diğer yağlar gibi susam yağı da saç diplerine masaj yapmak için kullanılmaktadır. Susam yağı saçlar için düzenli olarak kullanılırsa, saçların siyahlaşmasına yardımcı olmaktadır. Bu yağın vücut ısınsını düşürdüğü ve saç dökülmesini azalttığı düşünülmektedir. Ayrıca kepek tedavisinde ve kepeklerin neden olduğu bakterilerin öldürülmesinde de etkili olduğu bilinmektedir.

Tansiyona Faydaları

Susam yağının içerdiği E vitamini muhteşem bir antioksidandır. Bu antioksidan yüksek tansiyonu düşürür ve kolesterolün düşük seviyelerde kalmasına yardımcı olur. Susam yağı, doymamış yağ asitleri açısından oldukça zengindir ama bu yağ oda sıcaklığında tutulmalıdır. Bunun nedeni, susam yağının sesamol ve sesamin gibi doğal koruyucu maddeler içermesidir.

Besinsel Faydaları

Susam yağının içindeki çinko minerali, kemik sağlığını destekleyici bir etkiye sahiptir. Bunun yanı sıra eklem iltihabını rahatlatmaya yardımcı olan bakırı da içermektedir. Susam yağında bulunan bir diğer mineral olan kalsiyum ise migren, kemik erimesi ve kolon kanseri gibi birçok hastalıktan korunmak için oldukça önemli bir mineraldir.

Bebek Sağlığına Faydaları

Susam yağının faydalarından sonuncusu ise, bebeklere masaj yaparken kullanılan bir yağ olmasıdır. Birçok uzman bu yağın bebekleri rahatlattığını ve bu sayede bebeklerin daha rahat uyuduğunu belirtmektedir. Ayrıca bu yağ ile bebeklere masaj yapılması, bebeklerin sinir sistemini geliştirir ve beyin gelişimini teşvik eder.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.