Stres ve Yorgunluğa Bitkisel Gıda Takviyeleri

Stres ve Yorgunluğa Bitkisel Gıda Takviyeleri

Stres ve Yorgunluğa Bitkisel Gıda Takviyeleri

Zaman hızlıca akıp gidiyor. Ruhumuz ve bedenimiz zamanı yakalamaya ve hızlı gelişimlere ayak uydurmaya çalışıyor.

Bunun sonucunda stres günlük hayatımızın bir parçası oluyor. Hem ruhsal yönden hem de fizyolojik olarak sağlığımızı olumsuz etkiliyor. Özellikle büyükşehirlerde yaşayanlar artık stresle beraber yaşamaya alışmış şekilde hayatlarına devam ediyorlar. Ancak stresle beraber yorgunluk ve halsizlik başgösteriyor ve beraberinde konsantrasyon ve direnç düşüyor.

Bu tip rahatsızlıklara karşı alarak stresle başa çıkmak, yorgunluğu atmak mümkün. Bazı besinler içerisinde bulunan maddeler nedeniyle sağlığımıza fayda göstermektedir.

Bu bitki ekstresi alınabilecek en önemli takviyelerdendir. İçerisinde barındırdığı eleutheroside sayesindestrese karşı toleransı arttırır. Bunun sonucunda dayanıklılığınız artacak ve zor şartlarda daha dirençli hale geleceksiniz.

Sibirya ginsengi ile akraba olan bu bitki tonik özelliği en fazla olan bitki türüdür. Yorgunluk ve halsizlik gibi durumlarda tonik özelliği sayesinde destekleyici olmaktadır. Dayanıklılığı arttırır ve stres toleransını yükseltir. Kalp hastalığı veya tansiyonu olan kişilerin ginseng bitkilerini doktor gözetiminde kullanmaları gerekmektedir.

Bu bitki ekstresi özellikle son yıllarda Avrupa’da çok ilgi görmektedir. Çünkü iş, trafik gibi streslere karşı toleransın artmasını sağlıyor. Mental ve fiziksel olarak stresi azaltıyor. Rhodiola kronik strese bağlı olan huzursuzluk ve endişelerin giderilmesinde rol oynar. Bu takviyeyi stres ve yorgunluğun dışında mental sağlığınızın devamı, depresyon ve anksiyete gibi durumlara karşı kullanabilirsiniz.

Vitamin ve Mineraller

Konsantrasyon eksikliği yaşıyorsanız ve sürekli halsizlikten şikayet ediyorsanız vitamin ve mineral eksikliği yaşıyor olabilirsiniz. Zaman yoğun tempo ve stres altında çalışmaya itiyor. Bu nedenle bu sorunlardan korunmak için multivitamin kullanabilirsiniz. İyi bir multivitamin içerisinde temel vitaminleri ve mineralleri barındırır. Vücudunuzun temel vitamin ihtiyacını karşılayabileceğiniz gibi strese karşı da dayanaklılığınız artacaktır.

L-theanine bir amino asittir ve özellikle yeşil çayın içerisinde doğal olarak bulunur. Strese karşı kullanıldığında faydalıdır. Yeşil çayın rahatlatıcı etkisi bu amino asitten gelmektedir. İçerisinde bulunan maddeler beynin sakinleşmesine yardımcı olurlar. Zihni sakinleştirip derin bir rahatlama durumu yaratır. Özellikle geceleri uyuma zorluğu çekenler için çok faydalıdır. Bu etkileri yaratabilmek için çok sayıda yeşil çay içmeniz gerekmektedir. O yüzden besin takviyesi olarak alabilirsiniz.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.