Sporda Dinlenmenin Önemi ve Faydaları

Sporda Dinlenmenin Önemi ve Faydaları

ve Faydaları

Spor yapmak sizi hastalıklardan ve sakatlıklardan korurken aynı zamanda sakatlanmanıza ve hastalanmanıza sebep olabilir.

Burada öne çıkan konu egzersizin aşırı yapılması ve dinlenmeye önem verilmemesi. İyi bir antrenman sonra iyi bir dinlenme en az iyi bir antrenman yapmak kadar önemlidir.

Spor yapmak sağlığa faydalıdır ve fiziksel performansı arttırır. Problem fiziksel performansın geliştirme aşamasında fiziki yapının yeni etkenlere ihtiyaç duymasıdır. Her yaptığınız egzersiz sizi güç, hız ve performans konusunda uyaracak ve bedeninizi zorlamaya itecektir. Zindelik arttıkça yeni kan damarları ve lifleri oluşur ve bunun sonucunda kas sitemleri ve sinir sitemleri gelişir.

Beden alışkın olduğu egzersizle karşılaştığında zaten hazır durumdadır. Ancak egzersizin alışkın durumun dışında süresinin veya şiddetinin artması gibi durumlarda sakatlanmalar meydana gelebilir.

Bu gibi durumlarda sporda dinlenmenin önemi açıkça görülmektedir. Kasların onarılması ve yeniden yapılması dinlenme anında gerçekleşir. Kaslar çalışma anında bozunuma uğrarlar ve hasar görürler. Daha çok çalışarak kasların daha fazla zarar görmesine sebep olursunuz. İyi bir dinlenme dönemi çalışmadan daha önemlidir.

Çalışma planınızı yaparken mutlaka iyileşme egzersizlerini ve dinlenme durumlarını da planınıza dahil etmelisiniz. Yeteri kadar ve düzenli uyuma bu programın içerisinde bulunmalıdır. Çalışma planı ulaşılabilir hedefler çerçevesinde belirlenmeli ve dinlenme aralıkları serpiştirilerek takip edilmelidir.

Yoğun çalışmalar sonrasında yüzmeye benzer egzersizler yapmak aktif olarak dinlenmek demektir. Burada amaç kalbi kanı pompalamaya devam ederken dinlenmeye zorlamaktır. Hafif dinlenme egzersizleri yapmak dinlenmenin bir parçasıdır. Antrenman dışında kalan zamanlarda vücudu iyi dinlendirmek kasların onarılmasını sağlayacak ve kişiyi sakatlıklardan koruyacaktır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.