Patates Suyunun Faydaları

Patates Suyunun Faydaları

Patates Suyunun Faydaları

Patatesin tarihçesinden latince isminden vb. gereksiz bilgilerden ziyade direk olarak bu içeriğimizde patates suyunun faydaları nelerdir kısa ve öz şekilde anlatmak istiyoruz.

Patates Suyunun Mideye Faydaları

Bu mucizevi bitki sindirim sistemi problemlerinde ve midede oldukça faydalı etkiler meydana getirmektedir. İlk olarak midede salgılanan asit miktarını azaltarak ülser rahatsızlığını gidermekte ve ülsere yakalanma olasılığını ciddi oranda düşürmektedir. Ayrıca havuç suyuyla karıştırılarak içildiği takdirde özellikle midede yaşanan yanma hissi ve gastrit rahatsızlığını giderici etkiye sahiptir.

Patates Suyu Romatizmal Ağrıları Giderir

Romatizmal eklem iltihabı (romatoid artrit), bel ağrısı, romatizma vb. birçok rahatsızlığı giderici özelliğiyle ön plana çıkan patates suyu genel olarak tüm romatizmal ağrılarda işe yaramaktadır. Patates suyunu bu rahatsızlıkları sebebiyle tüketmek isteyen kişiler ada çayı veya ısırgan otu çayıyla karıştırarak içebilirler. Ayrıca migren ağrılarını giderici ve kabızlığa iyi gelen etkileride bulunmaktadır.

Patates Suyunun Karaciğere Faydaları

Sabah uyandığınızda kahvaltıdan yaklaşık yarım saat önce 100-150 mg kadar patates suyu içmek karaciğeri temizleyici etki göstermektedir. Ayrıca vücutta bulanan fazla ürik asitin ve zararlı maddelerin vücut dışına atılmasına yardımcı olmaktadır. Zehirlenmelere karşı koruyucu özelliği bulunan ciğ patates suyu limonla, balla veya farklı meyve, sebze sularıyla beraber içilebilmektedir.

Patates Suyunun Cilde Faydaları

Yapılan araştırmalar sonucunda çiğ patates suyunun cilde birçok faydası olduğu tespit edilmiştir. Özellikle egzema hastalığı, ciltte görülen lekeler, kuru şekilde ve kaşıntıyla kendini gösteren cilt problemlerine iyi geldiği tespit edilmiştir.

Patates Suyu Nasıl İçilmelidir?

Yukarıda sayılan farklı faydaları sebebiyle patates suyu içmek isteyen kişiler etki görmek için 2 hafta boyunca günde 2 sefer yemeklerden önce 100-150 gram içmelidirler. Yaklaşık olarak yemekten 1-2 saat önce içilmesi yeterli olacaktır. Diyet amacıyla patates suyu içmek isteyen kişiler bir diyetisyen eşliğinde ve hafif yiyeceklerle sağlıklı bir diyet uygulayabilirler.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.