Nohut Yemeğinin Sağlık Üzerindeki Etkisi Faydaları

Nohut Yemeğinin Sağlık Üzerindeki Etkisi Faydaları

Nohut yemeğinin sağlık üzerindeki etkisi faydaları

Baklagiller sağlıklı yaşam için alınması gereken gıdalar arasında bulunmaktadır. Nohut da baklagiller sınıfında yer alan bir gıdadır. Nohut insanoğlunun en eski yemek haline getirdiği baklagiller arasında bulunmaktadır. Bu yüzden pek çok kıtada ki insanlar tarafından nohut bilinmekte ve tüketilmektedir. Nohut’un farklı şekillerde yemekleri yapılabilmektedir. Bizler bu yazıda nin sağlığımız üzerindeki etkilerine bakacağız. Nohut yemeği o kadar önemlidir ki pek çok kıta da günümüzde halen yemek olarak kullanılmakta ve sağlığa olan etkileri de kanıtlanmış olan bir besindir.

Nohut yemeği pek çok kişi tarafından bilinir ve tüketilir dedik. Peki ama nohut yemeğini bu kadar bilindik yapan nedir? Nohutun içinde hangi vitaminler vardır ki bu kadar pek çok kıtadan kişi halen tüketmektedir. Nohut’un içinde protein, B6, C, demir, folat, manganet ve magnezyum gibi vitaminler bulunmaktadır. Bu vitaminler de insan sağlığı açısından oldukça büyük öneme sahip olan vitaminlerdir. Dolayısıyla sağlıklı ve konforlu yaşam için nohut hayatımızda büyük bir paya sahip olan bir baklagillerden birisidir.

Kas oluşumu için gerekli olan protein nohutta mevcuttur. Bunun dışında magnezyum ve manganez ise kalsiyum için gerekli olan ve kemikleri güçlendiren kemik erimelerini önlemede etkilidir. C vitamini ise yaşamımızda vücudumuzda meydana gelen tahribatların önlenmesi ve vücudumuzun yenilenmesi için gereklidir.

Hamileler için de nohut yemeği son derece önemlidir. Nohut yemeğinin içinde bulunan demir ve folat bileşenleri sayesinde hamilelerin hamilelik sürecinde bedenlerine faydalı olarak bilinmektedir.

Bunların dışında nohutun faydaları saymakla bitmez biz aşağıda maddeler halinde daha iyi anlaşılması için sıraladık buyurun başlayalım.

-Nohut yemeği kan şekerimizi düzenler. Kan şekeri düşük veya yüksek olan hastalar nohut yemeği tüketerek kan şekerlerinin belli bir seviyede kalmasını sağlayabilmektedirler.

-Nohut yemeği sindirime iyi gelen bir besindir. İçinde bulunan bir takım lifler ve dengeli besin profili ile nohut yemeği her zaman sağlıklı yaşam için en başta gelen yemekler listesinde yer almaktadır.

Şeker hastaları için en sağlıklı gıdalar arasında yer alır. Şeker hastalığının oluşmasını önlemekte ve bunun yanında şekeri kontrol altında tutarak düzenlemektedir.

-Nohut çok diyetik bir madde olarak bilinir, bu yüzden kilo vermek isteyen kişiler nohut yemeğini tercih ederek yüksek lif almasını sağlar ve böylece uzun süre doygunluk vererek kişinin acıkmamasını sağlar böylece kilo vermesinde yardımcı olur.

-Yüksek lifli gıdalar tükettiğimiz zaman bedenimiz sürekli olarak aktif olur böylece yorgunluk hissi oluşmaz. Bu yüzden bu gıdalar diyet yapanlar için önemlidir.

-Nohut yemeğinde yer alan konsantre mineraller sayesinde vücudumuzdaki kemikler daha iyi sağlam bir yapıya bürünür. Böylece kemiklerimiz güçlenir ve yaşlılık dönemlerinde yaşayacağımız kemik erimesi gibi sorunlar ile karşı karşıya kalmamızın önüne geçmiş oluruz. Ya da kemik erimesi durumu gecikir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.