Nanenin Faydaları Nelerdir?

Nanenin Faydaları Nelerdir?

Nanenin Faydaları Nelerdir?

Hoş kokuya sahip olması ve ferahlatıcı etkisi sebebiyle nane günlük hayatımızda sürekli karşımıza çıkan bir bitki türüdür. Diş macunundan tutun da içtiğiniz limonatada bile bulunabilmektedir. Özellikle soğuk ayrana katılan nane harika bir tat ve ferahlatıcı etkiye sebep olmaktadır. Fakat nanenin asıl etkisi normal haliyle tüketildiğinde ortaya çıkmaktadır. Çünkü nane yemek sağlığımıza birçok fayda sağlamaktadır. İsterseniz beraber içeceklerimize, salatalarımıza ve çorbalarımıza kattığımız nanenin ne gibi faydaları olduğuna ve hangi rahatsızlıklara iyi geldiğine bir göz atalım.

Nanenin Sindirim Sistemine Faydaları

Nanenin içinde doğal mentol bulunmaktadır. Doğal mentol ise hazmı kolaylaştırmakta, mide kramplarının geçmesine yardımcı olmakta ve bağırsakların daha aktif ve düzenli çalışmasına fayda sağlamaktadır. Bu sebeple nane sindirim sistemine çok hızlı şekilde etki olumlu yönde etki edebilmektedir.

Nane Bulantıya İyi Gelir

Uzun yollara çıkacağınız zaman yanınızda nane şekeri bulundurmanız sizin için iyi olacaktır. Çünkü nane ferahlatıcı etkisi sayesinde bulantıyı engelleyici özelliğe sahiptir. Sınavlarda strese bağlı yaşanan mide bulantılarında nane iyi geldiği için özellikle sınav öncesi ve sınav anında verilen nane şekerlerini yiyebilirsiniz.

Nane Vitamin ve Mineral Yönünden Zengindir

Nane vücudumuzun günlük olarak ihtiyaç duyduğu birçok vitamin ve minerali içinde barındırmaktadır. A, C ve B2 vitamini; kalsiyum, fosfor ve potasyum mineralleri nanenin oldukça faydalı bir besin olmasında etkin rol oynamaktadırlar. Özellikle kansızlık sorunu olan kişiler nanede bulunan mineraller sayesinde bu sorunlarından kurtulabilirler.

Nane Ödeme İyi Gelir

Doğal bir idrar söktürücü görevi görmektedir. Ayrıca kanı temizleme ve vücudu zehirli toksin maddelerden ayırma özelliği bulunmaktadır. Bu sebeple vücudunda ödem rahatsızlığı olan kişiler nanenin faydaları ile bu sorunlarından kurtulabilirler. Fakat ödemden kurtulmak isteyen kişiler kesinlikle nane tüketirken su içmeyi ihmal etmemelidirler. Hatta içtikleri suya nane ve limon suyu ekleyerek içmeleri ödemi vücuttan atmalarını hızlandırıcı etkiye sebep olacaktır.

Nanenin Solunum Sistemine Faydaları

Nanede rosmarinik asit denilen özel bir madde bulunmaktadır. Bu madde sayesinde nane iltihapları engelleyici ve solunum yollarını temizleyici bir etki göstermektedir. Bu sebeple özellikle astım ve alerji rahatsızlığı olan kişiler tüketmeye ağırlık vermelidirler. Nanenin doğal mentolü sayesinde oluşturduğu ferahlatıcı etkide solunum sıkıntısı çeken kişilere oldukça iyi gelmektedir.

Nane Çayı Nedir?

Nanenin faydalarından yararlanmak isteyen kişiler naneyi çay şeklinde de tüketebilmektedirler. Nane çayı hazırlamak için yapmanız gereken 1 miktar naneyi küçük parçalar halinde kesip 2 gün boyunca kurutmak olacaktır. İyice kuruduğundan emin olduktan sonra 1 demlik kaynatılmış su içine 3 çay kaşığı kuru nane döküp 15 dakika kaynatınız. Ardından nane çayınızı süzerek içebilirsiniz. Sade nane çayı hoşunuza gitmiyorsa içine limon suyu dökerek veya bal ekleyerek de içebilirsiniz. Bal olmadığı takdirde şeker katmanız tatlı bir nane çayı oluştursa da bal ile karışınca nanenin faydaları daha da artmaktadır.

Kimler Nane Yememelidir?

Karaciğer hastalarının nane yemesi iyi gelmemektedir. Reflü, ülser vb. mide rahatsızlığı olan kişilerinde yememesi doktorlar tarafından belirtilmektedir. Her bitki ve meyvede olduğu gibi nanede de aşırı tüketim çeşitli yan etkilere sebep olabilir. Bu sebeple nane tüketiminizi normal bir düzeyde sınırlamanız gerekmektedir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.