Mucize Kuruyemiş Kaju

Mucize Kuruyemiş Kaju

son zamanlarda insan sağlığına olan faydalarıyla oldukça fazla tüketilen kuruyemişlerin arasında bulunuyor. Duru sarılıktaki rengi, ağızda dağılan sonsuz lezzeti, bol yağ içermesi, doyurucu olmasıyla tüketicilerin beğenisini kazanan bir besin.  , “” olarak da bilinir. Kaju içerdiği vitamin ve mineraller açısından oldukça zengin besinlerin arasında yer alır. Kaju üretimi öncelikle Hindistan’da yetiştirilmiş, beğeni kazanıp dünyaya yayılmış Brezilya’da tropikal iklim şartlarında üretilmeye başlanmıştır. Özellikle Portekiz’de yoğun olarak yetiştirilen Kaju, dünyanın tüm ülkelerine ithal ediliyor, tüketiciler tarafından seviliyor.

Kaju içindeki mineral ve vitaminler açısından beslenme uzmanları tarafından tavsiye edilen bir besin. Çok fazla potasyum içeren bu fıstık tansiyon düşürücü en önemli özelliğe sahiptir. Kalp kaslarının düzenli çalışmasına yardımcı olur. İçinde selenyum içeren Kaju antioksidan özelliğiyle şeker hastalığını engellemede bir numaralı faktör oluşturmaktadır. Selenyum içermesi sayesinde vücudun metal zehirlenmeleri sayesinde koruyucu kalkan görevini üstlenir. Kan yapımında destek sağlayıcıdır. Kanser hastalıklarına karşın yüksek direnç sağlar. Hamile bayanlar için çok faydalı olan Kaju’nun bu dönemlerde bol miktarda tüketilmesi önerilmektedir. Kaju kemik hastalıklarının önlenmesinde bir numara olan kuruyemiştir. Aynı zamanda bağışıklık sisteminin güçlü hale gelmesini sağlar. İçinde bulunan başka bir mineral bakırdır. Bu sayede saçların kuvvetli ve güçlü çıkmasını sağlar. Bol miktarda kalsiyum içerir. Kemiklerin gelişiminde büyük rol üstlenir. Vücuttaki safra taşları oluşumunu engelleyen besinlerden biridir. Magnezyum barındırmasıyla kas dinamiklerini oluşturur. Bayanların adet dönemlerinde yaşadığı gerginliği ve stresi azaltmada önemli faktörler oluşturur. Vücudun tüm işlevselliğiyle bağışıklık sistemlerinin güçlendirilmesindeki gelişmelerde önemli bir rol üstlenir. Grip hastalığına karşı koruma sağlar. Spermlerin hareketliliğini sağlar.

Bu kuruyemiş içindeki besin değerleri açısından ender lezzetlerden biridir. Fosfor, kalsiyum, protein, magnezyum, demir ve triptofan deposudur. Yaklaşık 45 gram Kajuda 220 kalori bulunur. Kajunun fazla miktarda tüketilmesi sonucu beden ölçülerinde deformasyon meydana gelmektedir. Bundan ötürü kaju belirli ve yeterli miktarlarda tüketilmelidir. İçindeki yağın en önemli özelliklerinden biri de sağlığa faydalar sağlayan doymamış yağ asitleri içermesinden ileri gelir. Bu yağların başında gelen Omega6 yağ asidi vücudun doymamış yağ asidi ihtiyacını karşılar.

Kaju fazla tüketildiğinde alerjen özelliğe sahip olduğundan alerjik bünyeye sahip kişilerde kaşıntı, vücutta kabarmalar, kızarıklıklar vb. şikâyetlere sebebiyet verir. Tuzlu bir besin olmasından ötürü sodyum içeriği yüksektir. Fazla alındığında tansiyonu yükseltir. Bunun sonucunda vücutta böbrek ve kalp rahatsızlıklarına yol açar. Yüksek tansiyon bulunan kişilerde fazla tüketim önerilmez. Diyabet ve tiroit hastalarında zararlı neticeler doğurur. Kaju yüksek miktarda doymamış yağ içerdiğinden ötürü kilo artışına ve vücutta fazla yağlanmalara sebebiyet verir. Bünyesi alerjik olmayanlar günde 7-8 adet kaju tüketilmesi önerilmektedir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.