Moringa Ağacının Faydaları ve Kullanım Alanları Nelerdir?

Moringa Ağacının Faydaları ve Kullanım Alanları Nelerdir?

Moringa ağacının faydaları nelerdir? Sorusunu yanıtlamadan önce kısaca, Moringa Ağacına değinmekte yarar vardır. Moringa Ağacının esas olarak yetiştiği bölge Himalaya Dağı’nın etekleridir. Ağacın çok sayıda faydasından dolayı dünya genelinde bilinirliği arttıkça Orta ve Güney Amerika, Filipinler, Meksika, bazı Orta Doğu ülkeleri, Endonezya ve Srilanka gibi ülkelerde de yetiştirilmeye başlanmıştır. Moringa ağacı hem tropik, hem kurak hem de yarı kurak iklimlerde yetişebilen bir ağaçtır. Ancak ağacın yetiştirilmesine en uygun olan sıcaklık 9-12 derece arasındaki sıcaklıklardır. Ağaç genellikle toprak seçmemesiyle bilinmektedir. Özellikle kuru kuma sahip topraklarda ağacın veriminin daha yüksek olduğu da bilinen bir gerçektir. Moringa Ağacı oldukça hızlı büyüyebilen bir ağaçtır. İlk yıl ortalama 3 metre uzayabilmektedir ve ortalama boyu 10 metredir. Fakat daha tropik iklimlerde 7 ile 16 metre arısında uzayabilmektedir.

Moringa Ağacının Faydaları ve Kullanım Alanları Nelerdir?

Moringa Ağacının Faydaları Nelerdir?

Moringa Ağıcının yaprakları oldukça besleyicidir. Özellikle salatalarda kullanılmaktadır. Moringa yapraklarında, günlük olarak ayrı ayrı tükettiğimiz birçok gıdada olandan daha fazla miktarda vitamin bulunmaktadır. Bunlardan bazıları ise şu şekilde sıralanmaktadır:

  • Portakaldaki C vitaminin 1/2 katı
  • Sütteki kalsiyumun 17 katı
  • Ispanaktaki demirin 25 katı
  • Muzdaki potasyumun 15 katı
  • Havuçtaki A vitaminin 4 katı
  • Yoğurttaki proteinin 9 katı
  • Yumurtadaki proteinin 2 katı
  • Buğdayda bulunan lifin 15 katı
  • Bademde bulunan B2 Vitamininin 30 katı kadardır.

Moringa Ağacının Faydaları ve Kullanım Alanları Nelerdir?

Moringa Ağacının Kullanım Alanları Nelerdir?

Moringa Ağacı, ilaç sanayisinde kullanımı yaygın bir ham madde kaynağıdır. Şeker, kansızlık ve tansiyon hastalıkları gibi sağlık sorunları için kullanılan ilaçlarda kullanılmaktadır. Ağacın yaprakları toz hale getirildikten sonra temizlik amacıyla da kullanılmaktadır. Ayrıca Moringa ağacının yağı parfüm, makine yağı ve resimlerde kullanılan yağlı boya yağı olarak da kullanılmaktadır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.