Likapa Nedir?

Likapa Nedir?

?

Ülkemizde yaban mersini olarak bilinen meyvenin bir diğer adı likapa olarak geçmektedir. Likapaya ülkemizin farklı bölgelerinde mosi ve ligarba da denilmektedir. Ayrıca farklı kaynaklarda üzüme benzemesi sebebiyle ayı üzmü adıyla da anılmaktadır. Genel olarak Karadeniz Bölgesi, Kuzey Avrupa ve Amerika dağlarındaki ormanlık alanlarda yetişmektedir.

Likapanın Ülkemizdeki Tarihçesi

1879 yılından kalma yazılı kaynaklarda Karadeniz bölgesinde çay bitkisinin yetiştirilmediği dönemlerde bu meyvenin yetiştirildiği ve 10 mecidiye (o zamanın para birimi) karşılığında satıldığı ifade edilmektedir.

Likapa Cinsleri Nelerdir?

Yaban mersini olarak ta anılan bu meyvenin Dünya genelinde 8 farklı türü bulunmaktadır. Bunları sırasıyla belirtecek olursak;
1. Yer yaban mersini
2. Kadife yapraklı yaban mersini
3. Çal formlu kısa yaban mersini
4. Siyah yaban mersini
5. Bataklık yaban mersini
6. Kısa yaban mersini
7. Adi yaban mersini
8. Yüksek çalı formlu yaban mersini
şeklinde cinsleri bulunmaktadır.

Likapa Kullanım Alanları Nelerdir?

Genel kullanım alanı meyve suyu ve taze meyve olarak tüketilmesi şeklindedir. İlaç sanayisinde kök, çiçek, meyve ve gövdesinden yararlanılmaktadır. Unlu mamüllerde, süt ürünlerinde, kurutulmuş meyve olarak vb. çeşitli alanlarda sıklıkla likapa kullanılmaktadır.

Likapanın Faydaları Nelerdir?

Bu meyve balık, yumurta, barbunya, ay çekirdeği ve bezelye gibi insan zekasını geliştiren yiyecekler arasında bulunmaktadır. Ayrıca miyop, göz yorgunluğu, glokom vb. göz kusurlarına iyi gelen etkileri tespit edilmiştir. Bulantı, kabızlık, ülser, mide krampı gibi rahatsızlıklara iyi gelmektedir. Ayrıca kan şekeri düşürücü ve kolajen önleyici olarak etki göstermektedir.

Likapa Vitamin ve Mineral Değerleri

Likapa içeriğinde A,E,C ve B grubu (B1, B6, B12) vitaminleri bol oranda bulunmaktadır. Mineral olarak ise sodyum, potasyum, magnezyum, fosfor, kalsiyum, demir ve çinko bulunmaktadır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.