Kuru İncirin Faydaları

Kuru İncirin Faydaları

Kuru İncirin Faydaları

Bir çok sıkıntı ve hastalığa iyi gelen incirin hem kurusu hem de yaşı tüketilmektedir. İncir meyvesinin faydaları yanında çok tüketilmesi halinde yaratabileceği sıkıntılara da dikkat etmek gerekir.

İncir dutgiller familyasından bir meyvedir. Kurutulup tüketilebileceği gibi taze taze de tüketilebilir. Dünyada en çok ülkemizde yetiştirilmektedir. 100 g taze incirde 60 kalori, kuru incirde 280 kalori bulunmaktadır. Bünyesinde A, B1, B2 ve C vitaminlerini barındırır. Ayrıca demir, potasyum, manganez, fosfor ve kalsiyum bakımından çok zengindir. 1 bardak süt içtiğinizde alacağınız kalsiyumu 2 adet taze incir yiyerek alabilirsiniz. Kalsiyum zenginliğinden dolayı özellikle çocuklar da gelişim aşamasında ve hamile kadınlarda önemli bir yer tutmaktadır. Bazı çocuklar da veya kadınlarda süt alerjisi bulunmaktadır. Bu gibi durumlarda sütün yerini alır. Bu tip sıkıntısı olan bireyler rahatlıkla incir tüketebilirler.

Yüksek lif oranına sahiptir ve bu yüzden kabızlığı önler. Bu özellikten dolayı zayıflama programlarının vazgeçilmez meyvesidir. Öksürüğe, bronşite ve astıma iyi gelir. Bazı hastalıklarda kaybedilen kiloların tekrar alınmasında destek olarak kullanılır.

B1 ve B2 vitaminleri içerdiğinden folik asit açısından zengindir. B vitaminleri metabolizmanın sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar.

Yüksek miktarda antioksidan içerir. Düzenli tüketildiğinde yaşlanma belirtilerini ortadan kaldıracaktır. İçerdiği antioksidanlar incirin yaşlanma etkilerini geciktirmeye yardımcı olur.

Kolesterolün düşürülmesinde çok etkilidir. Günde 2 adet incir kolesterolün düşmesine ve dengelenmesine fayda sağlayacaktır. Günde 2 adet tüketim ayrıca tansiyonun düzenlenmesine yardımcı olacaktır.

C vitamini ile birlikte yüksek oranda demir içerir. Bu durum demir emilimini pozitif olarak etkiler.

Bütün bu saydıklarımız incirin ne kadar faydalı bir meyve olduğu yönündeydi. Ancak şeker hastası olanların çok dikkat etmesi gerekir. Bünyesinde barındırdığı vitaminlerin yanısıra yüksek oranda karbonhidrat ve şeker bulundurmaktadır. Diyabeti olanlar tüketirken çok dikkat etmek zorundadırlar. İncir çok hızlı tepki verir ve sonucunda bağırsaklar da çok hızlı hareketlenmeler olabilir. Bu konuda da özellikle dikkat edilmelidir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.