Kefir Nedir? Kefirin Faydaları Neler?

Kefir Nedir? Kefirin Faydaları Neler?

Mide ve bağırsak üstünde inanılmaz etkisi bulunan , asırlardır Kafkasya’da bölge halkının sağlık iksiri olarak tercih edilirken, uzun bir dönemdir dünya çapında insanların severek tercih ettiği bir içecek şekline dönüştü. Enfeksiyonlara yönelik olarak vücut direncini yükselten , pek çok hastalığa karşı da koruyucu etki ortaya koyuyor. Peki, nedir? neler?

Doktorların her gün tüketilmesi hususunda önerdiği Kafkasya kökenli sağlıklı bir içeceği olarak karşımıza çıkan kefir, keçi ya da inek sütünden özel bir maya mantarıyla elde ediliyor. Bu içeceğin fermantasyonu sırasında meydana gelen birçok bileşiğin antimikrobiyal etkileri olduğu da belirtiliyor. İşte, kefire dair merak edilen tüm ayrıntılar…

KEFİR HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKEN DETAYLAR

Kuzey Kafkasya kökenli olup “Türk köpüğü” olarak Rusça’da şimdiki isminin verildiği ve Kuzey Kafkasyalı Müslümanlara bir hediye olduğuna inanılan kara maya usulü kefirin, sütün mayalanarak ortaya çıkarılan kefir özellikle mide ve bağırsaklar konusunda yararı sebebiyle sürekli tercih edilmeye başlanan bir ürün olarak karşımıza çıkıyor. Çok eski senelerden bu yana Kafkasya bölgesinde gerçekleştirilen bugün ise Avrupa ve Amerika ülkelerinde ticari açıdan üretilen süt asidi ve alkol fermantasyonu yardımıyla meydana getirilen köpüklü, koyu kıvamlı hafif ekşimsi fermente bir süt ürünü olan kefir, sağlığa olan yararları konusunda sıklıkla tercih edilen bir üründür.

Kefir yapımında inek, koyun, keçi, manda sütleri yağlı ya da yağsız olan kullanılabilir. Eski Orta Asya’da çok kullanılan kefire, günümüzde bilhassa Kafkasya’da ortaya çıkmaktadır. Birtakım araştırmalar doğrultusunda kefirin iştahsızlık, uykusuzluk, verem ve böbrek rahatsızlıklarında, bronşit ve astımda, egzama ve çatlaklar tedavisinde kullanıldığı ifade edilmektedir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.