Keçi Sütü Sabununun Faydaları ve Kullanımı

Keçi Sütü Sabununun Faydaları ve Kullanımı

Keçi Sütü Sabununun Faydaları ve Kullanımı

Keçi sütü ciltteki bakterilerin yok olmasında ve cildin beslenmesinde oldukça etkili bir besin maddesidir. Cilt için birçok faydası olan keçi sütünden yapılan keçi sütü sabunu da cilde uygulandığında hem hücrelerin yenilenmesine yardımcı oluyor hem de zararlı etkenleri cilt üzerinden yok ediyor. Keçi sütü sabunu çoğu insan tarafından bilinmese de kullanıp faydasını görenlerin sayısı oldukça fazla. Peki keçi sütü sabununun faydaları nelerdir?

İşte keçi sütü sabununun faydaları;

 • Keçi sütü sabunu düzenli olarak kullanıldığında içeriğindeki proteinlerle siyah nokta, akne ya da sivilce oluşumuna neden olan bakterileri öldürerek bu tür cilt problemlerinin oluşmasını önlemektedir.
 • Güneş altında çok uzun süre kalmaktan meydana gelen güneş lekelerinin ve renk değişimlerinin azalmasına yardımcı olmaktadır.
 • Ciltteki genişlemiş olan gözenekleri sıkılaştırır ve daha genç bir görünüm elde etmenize yardımcı olur.
 • Egzama, mantar ya da çeşitli cilt enfeksiyonu rahatsızlıklarında sorunun olduğu bölge keçi sütü sabunu ile yıkandığında olumlu sonuçlar alınmaktadır.
 • Keçi sütü sabunu içeriğinde bulundurduğu bol miktardaki A vitamini ile ölü derinin atılmasına yardımcı olur ve cilde daha taze bir görüntü verir.
 • İçerdiği yararlı maddelerle cilt kanserinin önlenmesinde oldukça etkili bir üründür.
 • Karma cilt tipleri için cildin yapısının ve nem dengesinin korunmasına yardımcı olur.
 • Yaşlanmaya bağlı olarak oluşan kırışıkları azaltır ve daha gergin bir görünüm elde etmeyi sağlar.

Keçi Sütü Sabunun Kullanımı

Cilt sağlığı için bulunmaz bir nimet olan keçi sütü sabununu uygulamak ise oldukça basit. Öncelikle keçi sütü sabununu ılık bir su içerisine koyun ve güzelce köpürtün. Daha sonra oluşan köpüğü cildinize masaj yaparak uygulayın. Normal sabunlar gibi direkt cilde sürmek yerine bu şekilde köpüğünü uygulamak daha etkili sonuçlar oluşturacaktır. Ayrıca sabunu kullanmadığınız zamanlarda ahşap ya da porselen bir sabunlukta muhafaza etmek de sabunun içeriğini korumasına yardımcı olacaktır.

Tüm bunların yanında herhangi bir alerjik reaksiyon durumuna karşı keçi sütü sabununu kullanmadan önce elinizin bir bölümünde test etmek daha uygun olacaktır. Eğer herhangi olumsuz bir durum olmazsa cildinizin diğer bölümlerine de uygulayabilirsiniz.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Ahmet dedi ki:

  Keçi sütü çok faydalı anne sütüne en yakın sütlerden

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.