Kayısı Çekirdeğinin Yararı ve Zararları

Kayısı Çekirdeğinin Yararı ve Zararları

içinde yer alan B17, A, D, E ve K vitaminleri ile sağlığımız üstünde birçok olumlu etki göstermektedir. Başta grip olmak üzere soğuk algınlığı gibi kış dönemlerinde sıklıkla ortaya çıkan rahatsızlıklar ile öksürük, boğaz ağrısı ve kansere bile iyi geldiği söylenir. Tüm olumlu özelliklerinin dışında eğer yanlış bir biçimde tüketilmesi durumunda birçok sağlık sorununu da birlikte getirmektedir. Bu sebeple tüketmeden önce bir uzmandan yardım almalı ve uygun bir biçimde tüketmeye özen verilmelidir.

Kayısı Çekirdeğinin Faydaları

  • Kayısı çekirdeği içerdiği B17 vitamini sayesinde kanser hücrelerinin çoğalmasını engellemektedir. Bu nedenle özellikle kanser başlangıcında bir uzmana danışıldıktan sonra tüketilmesi önerilmektedir.
  • İçerdiği faydalı minerallerle kan basıncının düzenlenmesine yardımcı olur.
  • Kayısı çekirdeğinin cilt bakımı ve sağlığı üzerinde birçok olumlu etkisi vardır.
  • Kayısı çekirdeği her hafta düzenli olarak cilde masaj yaparak uygulandığında yaşlanmaya bağlı olarak oluşan kırışıkları önlemektedir. Ayrıca yapılan bu uygulama cildin nem dengesinin korunmasına yardımcı olmaktadır.
  • İçerdiği bol miktardaki A vitamini ciltte sivilce ve akne oluşumunu önlemektedir.
  • Kayısı çekirdeğinden elde edilen yağın masaj yapılarak cilde uygulanması selülit problemini önlemede oldukça etkili bir yöntemdir.
  • Kayısı çekirdeği vitamin ve mineral yönünden zengin bir besin maddesi olduğu için bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur ve mikroplara karşı vücut direncini arttırır. Bu özelliği ile doğal antibiyotik olarak sayılmaktadır.

Kayısı Çekirdeğinin Zararları

Her besinde olduğu gibi kayısı çekirdeğinin de yanlış tüketilmesi neticesinde birtakım bazı yan etkiler ortaya çıkar. Kayısı çekirdeğini tüketirken acı olmamasına dikkat etmeniz gerekir. Çünkü acı kayısı çekirdeğinin gerçekleştirilen bazı araştırmalar sonucunda sağlığa zararlı etkileri olabilmektedir. Kayısı çekirdeğini tüketirken dikkat etmeniz gereken bir başka konu da çok fazla tüketmemektir. Yetişkin bireyler adına günde 20 taneden çok tüketilen kayısı çekirdeği çok ciddi sağlık sorunlarına davetiye çıkarır. Bu sayı çocuklar için 6-7 taneden fazla olmamalıdır.

Yazımızda da belirttiğimiz gibi kayısı çekirdeğinden fayda yerine zarar görmemek için çok aşırıya gitmemeliyiz ve bünyemize uygun olup olmadığını bilmeden bu mucizevi besini tüketmeden önce mutlaka bir uzmana gitmemiz gerekmektedir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.