Kayısı Çekirdeğinin Faydaları ve Zararları

Kayısı Çekirdeğinin Faydaları ve Zararları

Kayısı Çekirdeğinin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Kayısı çekirdeği içerdiği B17, A, D, E ve K vitaminleri ile sağlığımız üzerinde birçok olumlu etki yapmaktadır. Özellikle grip, soğuk algınlığı gibi kış aylarında sıklıkla görülen rahatsızlıklar başta olmak üzere öksürük, boğaz ağrısı ve kansere bile iyi gelmektedir. Tüm olumlu özelliklerinin yanında eğer kayısı çekirdeği yanlış bir şekilde tüketilirse birçok sağlık sorununu da beraberinde getirmektedir. Bu nedenle tüketmeden önce bir uzmandan yardım almalı ve uygun bir şekilde tüketmeye özen gösterilmelidir.

Kayısı Çekirdeğinin Faydaları

  • Kayısı çekirdeği içerdiği B17 vitamini sayesinde kanser hücrelerinin çoğalmasını engellemektedir. Bu nedenle özellikle kanser başlangıcında bir uzmana danışıldıktan sonra tüketilmesi önerilmektedir.
  • İçerdiği faydalı minerallerle kan basıncının düzenlenmesine yardımcı olur.
  • Kayısı çekirdeğinin cilt bakımı ve sağlığı üzerinde birçok olumlu etkisi vardır.
  • Kayısı çekirdeği her hafta düzenli olarak cilde masaj yaparak uygulandığında yaşlanmaya bağlı olarak oluşan kırışıkları önlemektedir. Ayrıca yapılan bu uygulama cildin nem dengesinin korunmasına yardımcı olmaktadır.
  • İçerdiği bol miktardaki A vitamini ciltte sivilce ve akne oluşumunu önlemektedir.
  • Kayısı çekirdeğinden elde edilen yağın masaj yapılarak cilde uygulanması selülit problemini önlemede oldukça etkili bir yöntemdir.
  • Kayısı çekirdeği vitamin ve mineral yönünden zengin bir besin maddesi olduğu için bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur ve mikroplara karşı vücut direncini arttırır. Bu özelliği ile doğal antibiyotik olarak sayılmaktadır.

Kayısı Çekirdeğinin Zararları

Her besinde olduğu gibi kayısı çekirdeğinin de yanlış tüketilmesi sonucunda bazı yan etkiler meydana gelebilmektedir. Kayısı çekirdeğini tüketirken acı olmamasına dikkat etmeniz gerekir. Çünkü acı kayısı çekirdeğinin yapılan bazı araştırmalar sonucunda sağlığa zararlı etkileri olabilmektedir. Kayısı çekirdeğini tüketirken dikkat etmeniz gereken bir diğer konu da çok fazla tüketmemektir. Yetişkin bireyler için günde 20 taneden fazla tüketilen kayısı çekirdeği çok ciddi sağlık problemlerini meydana getirebilmektedir. Bu sayı çocuklar için 6-7 taneden fazla olmamalıdır.

Yazımızda da bahsettiğimiz gibi kayısı çekirdeğinden fayda yerine zarar görmemek için çok aşırıya kaçmamalıyız ve bünyemize uygun olup olmadığından tam emin olmak için tüketmeden önce mutlaka bir uzmana danışmalıyız.

 

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Ahmet dedi ki:

    Çok yersek zararlımı

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.