Kantaron Yağının Kullanımı ve Yararları

Kantaron Yağının Kullanımı ve Yararları

Kantaron Yağının Kullanımı ve Faydaları

Doğal tedavi yöntemlerini sağlıklı bulmanız için her derde deva sanılan bitkisel yağlardan biri de kantaron yağıdır. Sarı kantaron, kılıç otu ve mayasıl otu olarakda bilinmektedir. Dünyanın pek çok farklı bölgesinde yetişmektedir.

Kantaron Yağı Nasıl Yapılır?

Kantaron bitkisinin kurutulmuş çiçekleri öncelikle kesilerek temizlenir. Cam kavanozun içerisine koyulur. Daha sonra üzerini geçecek kadar da biraz sızma zeytinyağı eklenir. Şişenin ağzını bir tülbent ile kapatıp, güneş ışığında beş gün mayalanması için bırakılır. Beş günün sonunda şişenin kapağını kapatarak güneş gören bir yerde 45 gün daha bekletilir. Ara sıra hafif çalkalayarak karışması sağlandıktan sonra 45 günün sonunda kırmızı renge bürünen yağ tülbentten ve süzgeçten geçirilerek koyu renkli bir şişede saklanır.

Kantaron Yağı Nasıl Kullanılır?

Yüzünüz için kullanacaksanız; bir pamuk ile bu yağı ince bir katman şeklinde sürmelisiniz.

Vücudunuz için kullanacaksanız; o bölgeye damla damla damlatarak masaj yapmanız gereklidir. Vücut ağrısı için kullanırken 1/10 oranında ardıç veya kekik yağı ekleyerekte kullanabilirsiniz.

Dahilen kullanacaksanız ise; kantaron otunun çiçeğini ezdikten sonra 3 katı çam balı ile karıştırıp sabah, öğlen ve akşam tok karına tüketin. Günde bir tatlı kaşığından fazla içilmesi sakıncalıdır.

Kantaron Yağının Faydaları

Kazalar sonucunda meydana gelen kanama ve yaralarda iyileştirme etkisi vardır. Yaranın neden olduğu ağrı ve krampları giderir.

Hücre yenileyici özelliği ile yaraların çabuk kapanmasını sağlar. Antiseptik özelliği ile de yarada mikrop ve bakteri oluşumunu engeller.

Dahilen kullanımda da kan şekerinin düşürülmesine etki eder. Ayrıca mide ağrılarına çok iyi bir yardımcıdır. Açık yaralar, kesikler, ezikler, düşmeler sonucunda oluşan morluklarda da iyileşme sağlar..

Menopoz dönemindeki sıkıntılar için çay olarak kullanılması önerilmektedir.

Yüzdeki lekelerin renginde açılma sağlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.